Vene kosmoselaeva põkkumine ISS-iga ebaõnnestus
Täiendatud 14.24

Skybot F-850 ehk FEDOR pärast starti Sojuz MS-14 pardal 22. augustil.

FOTO: Reuters/ScanPix

Vene kosmoselaeval Sojuz, mille pardal on Venemaa esimene humanoidrobot, ei õnnestunud täna automaatselt põkkuda Rahvusvahelise Kosmosejaamaga (ISS).

Juhtunu on järjekordne tagasilöök Vene kosmoseprogrammile, mida on viimastel aastatel vaevanud arvukad õnnetused ja korruptsiooniskandaalid.

«Vene kosmonaudid andsid korralduse peatada mehitamata Vene kosmoselaeva Sojuz automatiseeritud lähenemine ISS-ile,» teatas NASA avalduses.

«Sõiduk ei suutnud saada lukustust oma sihtmärgist jaama küljes» ning «taganes orbitaaljaamast turvalisse kaugusesse ajaks, mil Vene lennujuhid järgmisi samme hindavad», lisas NASA.

NASA sõnul ütlesid Vene lennujuhid ISS-i meeskonnale, et automaatse põkkumise nurjanud probleem tundub olevat kosmosejaamas, mitte Sojuzis.

Põkkumine pidi toimuma kell 5.30 GMT (Eesti aeg kell 8.30). Sündmuse teleülekanne aga katkes, kui Sojuz oli ISS-ist umbes saja meetri kaugusel.

«Sojuz on nüüd kosmosejaama taga ja kohal turvalisel trajektooril, mis toob ta 24-48 tunni jooksul tagasi orbitaalkompleksi lähedusse,» ütles NASA.

«Vene lennujuhid andsid mõista, et kõige varem saab uuesti põkkumist proovida esmaspäeva hommikul.»

Uudisteagentuur TASS tsiteeris ISS-i Vene poole juhti Vladimir Solovjovi ütlemas: «Telemeetriaanalüüs näitas, et esines rikkeid (jaamas) oleva raadiovarustusega.»

«Selle saab paigata,» lisas Solovjov. Tema sõnul saab rikki läinud varustuse osad ära vahetada ning põkkumist saab uuesti proovida esmaspäeval kella 5.00-6.00 vahel (Eesti ajad kell 8 ja 9).

«Jaamale ja selle meeskonnale ohtu ei ole,» teatas Vene kosmoseagentuur Roskosmos.

180 sentimeetrit pikk ja 160 kilo raske robot Fedor, teise nimega Skybot F850, peaks veetma jaamas kümme päeva ning õppima astronaute abistama. Ta on esimene humanoidrobot, kelle Venemaa on jaama saatnud. 

Fedor startis neljapäeval kosmoselaevaga Sojuz MS-14 ning pidi jääma ISS-i 7. septembrini. Tavaliselt on Sojuzi laevad säärastel teekondadel mehitatud, kuid seekord ei ole pardal inimesi, et katsetada uut päästesüsteemi.

Fedor pole siiski esimene ISS-i läinud humanoidrobot.

2011. aastal saatis NASA sinna Robonaut 2-e. Ka tema ülesanne oli töötada ohtlikes keskkondades. Ta toodi aga 2018. aastal Maale tagasi, sest teda tabasid tehnilised rikked.

2013. aastal saatis Jaapan ISS-ile väikeroboti Kirobo. Muu hulgas sai temaga vestelda, kuid ainult jaapani keeles.

Tagasi üles