Hongkongi märulipolitsei tõkestas protestijate tee

Hongkongi protestija 24. augustil.

FOTO: Reuters/ScanPix

Hongkongi märulipolitsei tõkestas laupäeval töölisklassi linnaosas politseijaoskonna juures protestijate tee.

Tuhanded meeleavaldajad marssisid läbi Kwun Tongi tööstuspiirkonna, kus nende liikumise tõkestasid kümned kilpide ja kumminuiadega märulipolitseinikud. 

Hongkongi korrakaitsjaid on süüdistatud viimase kuu protestide ajal ülemäärase jõu kasutamises vägivaldsete meeleavaldajate vastu, aga ka rahumeelsete protestijate peksmises. 

Protestid said alguse meelepahast Hiinale väljaandmisi võimaldava seaduseelnõu vastu, kuid on laienenud demokraatiat nõudvateks väljaastumisteks. 

Viimased vägivaldsemad kokkupõrked protestijate ja politsei vahel leidsid aset poolteist nädalat tagasi, pärast seda on meeleavaldused kulgenud märksa rahumeelsemalt.

Laupäeval olid meeleavaldustele tulnud ka tulisemad protestijad ehk nõndanimetatud "vaprad", kes on näidanud varem üles valmisolekut kasutada jõudu. 

Hongkongi protestiliikumine kutsub rahumeelsemaid meeleavaldajaid "selgrooks". 

Hiina erihalduspiirkonnas Hongkongis kestnud marsside, meeleavalduste ja istumisstreikide raames on tänavatele tulnud miljonid inimesed. See on suurim väljakutse Hiina võimule Hongkongis pärast 1997. aastat, mil Ühendkuningriik piirkonna Hiinale tagastas.

Hiina lubas Hongkongi taas enda kontrollile allutades jätta piirkonnas kehtima tähtsad Briti võimu aegsed põhimõtted nagu sõltumatu kohtuvõim ja sõnavabadus. 

Samas leiavad paljud, et Hongkongi võimud on Hiina keskvalitsuse survel neid õigusi ja vabadusi viimastel aastatel oluliselt piiranud.

Tagasi üles