Prantsuse presidendiamet kiitis kõnelusi Iraani välisministriga

Mohammad Javad Zarif ja Emmanuel Macron Biarritzis.

FOTO: @JZARIF / HANDOUT / EPA

Prantsusmaa presidendiamet nimetas pühapäeval G7 tippkohtumise kõrvalt toimunud kõnelusi Iraani välisministri Mohammad Javad Zarifiga positiivseks ning lisas, et läbirääkimised, milles osalesid ka Saksamaa ja Suurbritannia, jätkuvad.

«Kõnelused oli positiivsed ja jätkuvad,» kirjutati president Emmanuel Macroni ametkonna avalduses.

Teadaandes märgiti, et otsus kutsuda kohale Zarif langetati Ühendriikidega kooskõlas.

Zarif saabus pühapäeval üllatuslikult Prantsusmaa kuurortlinna Biarritzi, et G7 tippkohtumise ajal läbirääkimisi pidada, teatas Iraani ministeeriumi pressiesindaja.

Zarifi etteteatamata saabumine võis olla kohtumise võõrustaja Macroni riskantne katse leida lahendus Iraani ja Ühendriikide kasvavatele pingetele.

Tema näost-näkku kohtumist USA presidendi Donald Trumpiga oodata ei ole, kuid nende kahe mehe viibimine samas paigas annab teatud lootust leevenemiseks.

Üks Prantsuse diplomaat oletas, et Macron võis Trumpi Iraani ministri külaskäigust teavitada laupäevasel improviseeritud einel hotelli terrassil.

«Me töötame ameeriklastega täiesti läbipaistvalt,» lausus anonüümsust palunud diplomaat ajakirjanikele.

Macron ja tema Iraani ametivend Hassan Rouhani  on pidanud viimastel nädalatel mitmeid telefonikõnelusi, mis on suunatud Teherani ja Washingtoni suhete leevendamisele. 

Põlisvaenlased USA ja Iraan on piike murdnud sestsaadik, kui Trump viis mullu Ühendriigid ühepoolselt välja 2015. aasta ajaloolisest tuumaleppest, mis leevendas sanktsioone Teheranile vastutasuks tuumaprogrammi piiramisele.

G7 tippkohtumise eel pidas Macron Zarifiga läbirääkimisi Pariisis. Presidendi eesmärk on tuua Teheran ja Washington tagasi läbirääkimistelaua taha. 

Tagasi üles