EL-i sooviv Serbia sõlmib kaubandusleppe Euraasia Majandusliiduga

Serbia president Aleksandar Vučić sellel 20. juulist pärineval fotol.

FOTO: Andrej Cukic/Epa/Scanpix

Serbia sõlmib Venemaa juhitud Euraasia Majandusliiduga (EML) oktoobris kaubandusleppe, ütlesid Serbia ametnikud esmaspäeval.

Otsus võib teha Serbiale raskemaks Euroopa Liitu pääsemise, sest blokk nõuab kandidaatriikidelt kaubanduspoliitika joondamist enda omaga. Praegu tähendab see ka kaubandussanktsioonide kehtestamist Venemaale.

Serbia-EML-i lepe allkirjastatakse ilmselt 25. oktoobril, ütles Serbia presidendi kantselei pärast riigipea Aleksandar Vučići kohtumist Venemaa suursaadikuga.

Suursaadiku sõnul annab uus lepe Serbia ja EML-i «edasisele koostööle uue kvaliteedi» ning Serbia pääseb ligi 180 miljoni inimesega turule.

EML-i kuuluvad Venemaa, Armeenia, Valgevene, Kasahstan ja Kõrgõzstan.

Serbial on mitu kaubanduslepet EML-i suurimate liikmete Venemaa, Kasahstani ja Valgevenega. Uue leppega laienevad need ka Armeeniale ja Kõrgõzstanile, kus elab 9,2 miljonit inimest.

«Paljud on hoiatanud, et Belgradi flirt Moskvaga võib anda tagasilöögi, kui arvestada Serbia strateegilist lõppeesmärki ühineda EL-iga,» kirjutas Washingtonist tegutsev analüütiline väljaanne Eurasia Daily Monitor hiljutises raportis.

Serbia suurim kaubanduspartner on EL, kellega vahetati 2018. aastal kaupa pea 26 miljardi euro eest. Seda on umbes kaheksa korda suurem kui Serbia kaubavahetuse maht kõigi EML-i riikidega kokku.

Serbia sai EL-i kandidaatriigiks 2012. aastal ning riik peab EL-iga liitumiskõnelusi. 

Tagasi üles