Isegi kärbseseened ei kasva ja linnud ei lenda enam: plahvatuse järgsed muutused põhjustavad Põhja-Venemaal ärevust

Närbunud lehed Jaki saarel kasvaval puul.

FOTO: Irina Kudrjašova konto VKontakte's

Venemaa järelevalveamet Rospotrebnadzor kontrollib Valge mere saarte kiirgusfooni taset, kuna elanikud kurdavad taimede ja loomade kadumise üle pärast 8. augustil Arhangelski oblastis toimunud plahvatust.

Karjala elanik Irina Kudrjašova avaldas 18. augustil sotsiaalmeedias Kemi rajooni saartel tehtud fotoseeria.

«Pakun vaadata, mis toimub Valge mere saartel 10 päeva pärast Severodvinskis toimunud katsetust. Jaki saare taga ja ka selle peal ei kasva isegi kärbseseened ning mittesöödavad seened, linnud ei lenda, kukemari kadus täielikult – surnud tsoon. Ülesvõtted on tehtud täna – 18.08.2019,» kirjutas Kudrjašova.

Irina Kudrjašova kirjeldas plahvatuse järel täheldatud keskkonnamuutusi.

FOTO: Irina Kudrjašova konto VKontakte's

Naine pöördus järgmisel päeval regiooni juhi Artur Parfjontšikovi poole ning nõudis infot selle kohta, mida kohalikud võimud kavatsevad keskkonnaohu ja plahvatuse mõjude kontrollimiseks teha.

Parfjontšikov teatas 26. augustil oma vastuses, et 23. augustil Kemis, Rabotšeostrovski asulas ning Jakostrovi saare läänerannikul tehtud kiirgusmõõtmised lubatust kõrgemat radiatsioonitaset ei tuvastanud.

Karjala vabariigi peaarsti asetäitja Svetlana Grjaznova kinnitusel alustab Rospotrebnadzor 2. septembril kiirgustaseme mõõtmisi Kemi ja Belomorski rajoonis.

8. augustil toimus Severodvinskist 40 kilomeetri kaugusel Njonoksa mereväepolügoonil tuumaseadeldisega raketi plahvatus. Hukkus viis Rosatomi spetsialisti ning kaks kaitseministeeriumi töötajat. Venemaa ilmateenistuse andmetel kerkis suurenes kiirgusfoon piirkonnas lühiajaliselt 16 korda.

Tagasi üles