Johnson: Brexiti lepe on veel võimalik
Täiendatud kl 22.40

Briti peaminister Boris Johnson.

FOTO: ZUMAPRESS.com / Scanpix

Briti peaminister Boris Johnson ütles esmaspäeval, et võimalused Brexiti osas Brüsseliga kokku leppida on kasvamas, kuid välistas igasuguse 31. oktoobri tähtaja edasilükkamise sõltumata sellest, kas leppele jõutakse või mitte.

Johnson väitis, et ei soovi üldvalimisi ning ärgitas konservatiivide mässulisi liikmeid mitte õõnestama läbirääkimisi Euroopa Liiduga, hääletades koos opositsiooniga seaduseelnõu poolt, millega tahetakse teda sundida Brexitit edasi lükkama.

Johnson teeb ettepaneku korraldada 14. oktoobril parlamendivalimised juhul, kui ta kaotab teisipäeval parlamendis hääletuse oma Brexiti strateegia üle, ütles kõrge valitsusametnik esmaspäeval. 

Ametnik ütles, et kui Johnsoni Konservatiivse Partei mässulised ehk leppeta Brexiti vastased saadikud ühinevad hääletusel opositsiooniga peaministri alistamiseks, paneb valitsus kolmapäeval hääletusele ettepaneku korraldada 14. oktoobril parlamendivalimised. 

Johnson oli äsja oma Downing Streeti ametiresidentsi ees tehtud pöördumises kinnitanud, et ei soovi valimisi, ning ärgitanud mässulisi toore mitte õõnestama läbirääkimisi Euroopa Liiduga, hääletades koos opositsiooniga seaduseelnõu poolt, millega tahetakse teda sundida Brexitit edasi lükkama.

Eelmisel nädalal teatas peaminister, et peatab parlamendi töö 12. septembrist 14. oktoobrini, mis jätab vastasleerile leppeta Brexiti pidurdamiseks enne 31. oktoobrile kavandatud lahkumisaega vaid mõne istungipäeva. 

Esmaspäeva õhtul ütles peaminister pöördumises, et võimalused Brexiti osas Brüsseliga kokku leppida on kasvamas, kuid välistas igasuguse EL-ist lahkumise tähtaja edasilükkamise sõltumata sellest, kas leppele jõutakse või mitte.

Rühm opositsioonierakondi esindavaid parlamendisaadikuid tahab muuta seadust, et lükata Brexit võimaluse korral 2020. aasta 31. jaanuarini edasi, ja loodab saada ettevõtmise taha konservatiividest teisitimõtlejad. 

Johnson astus 24. juulil ametisse lubadusega, et viib Brexiti ellu mis tahes tingimustes, ja esmaspäeva õhtul pärast valitsuse kriisinõupidamist teatas ta, et ei kavatse järele anda. 

Parlamendihääletus Brexiti edasilükkamiseks «lööks jalad alt Ühendkuningriigi läbirääkimispositsioonilt ja teeks edasised kõnelused täiesti võimatuks», lausus peaminister. 

Johnson väidab, et peab jätma leppeta lahkumise võimaluse avatuks, et sundida EL-i viimasel hetkel järele andma.

«Ma tahan, et kõik teaksid - selliseid tingimusi, mille puhul ma paluksin Brüsselilt ajapikendust, ei eksisteeri. Me ei aktsepteeri katset murda oma lubadusi ja minna mööda referendumi tulemusest,» lausus peaminister.

«Selle veendumusega relvastatuna ja kindlustatuna usun, et me saavutame oktoobrikuiselt otsustavalt tippkohtumiselt kokkuleppe,» ütles Johnson 17.-18. oktoobril peetavale korralisele Euroopa Ülemkogule viidates. 

Peaminister ütles ka, et tahab lasta Briti läbirääkijatel jätkata tööd «ilma valimisteta, mida mina ei taha ja teie ei taha». 

Johnsonil on parlamendis vaid ühekohaline enamus, mis on viinud oletusteni, et peaminister soovib suruda Brexiti iga hinna eest läbi ja kuulutada seejärel välja üldvalimised.

Tagasi üles