USA kaitseministeerium suunas 3,6 miljardit piirimüüri rajamisele

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Piirimüür Ciudad Juarezi juures.
Piirimüür Ciudad Juarezi juures. Foto: JOSE LUIS GONZALEZ/REUTERS/Scanpix

USA kaitseministeerium teatas teisipäeval, et suunas 3,6 miljardit USA dollarit Mehhiko piirimüüri rajamisele nagu oli määranud president Donald Trump.

Kaitseminister Mike Esper vabastas raha 127 erinevast sõjaväeprojektist riigi eri osades ja välismaal, täpsustas Pentagoni eestkõneleja Jonathan Hoffmann.

USA ülemkohus andis juulis föderaalvalitsusele loa kasutada piirilõikudele Mehhikoga müüri ehitamiseks kaitseministeeriumi raha.

Üheksaliikmelise ülemkohtu viis konservatiivist kohtunikku andsid president Donald Trumpi valitsusele loa alustada tööd nelja lepingu alusel, mille administratsioon on kaitseministeeriumi raha kasutamiseks sõlminud. Kohtuotsus vabastas tõkendi alt umbes 2,5 miljardit dollarit.

Ülemkohus muutis sellega ära madalama astme kohtute otsuse külmutada kaitseministeeriumi eelarvest piirimüüri projektidele tehtavad rahaeraldised. 

Otsus võimaldas president Donald Trumpil alustada oma 2016. aasta presidendivalimiste kampaania peamise lubaduse elluviimist. 

Veebruaris kuulutas kongressi keeldumisest piirimüüriks raha eraldada frustreerunud Trump välja riikliku hädaolukorra USA piiril Mehhikoga, et saada müüri ehitamiseks vajalikud 6,6 miljardit dollarit teistelt eelarveridadelt. 

Eriolukorra kaebasid otsekohe kohtusse umbes 20 osariiki koos õigus- ja keskkonnaühendustega, kes väitsid, et see rikub põhiseadust. 

Mais langetas üheksanda ringkonna föderaalne apellatsioonikohus otsuse hagejate kasuks ja väljastas ajutise tõkendi Pentagoni raha kasutamisele piirimüüri rajamiseks. 

Pentagon on eraldanud alates ülemkohtu juulikuisest otsusest raha sisejulgeolekuministeeriumi projektidele, millega asendatakse olemasolevaid piiritara lõigud 3200-kilomeetrisel piiril. Lisaks sellele on kaitseministeerium saatnud piirile tuhandeid sõdureid julgeolekuolukorra jälgimise ja teistele ametkondadele sadade tuhandete kinnipeetud migrantidega tegelemisele logistilise toe pakkumise ülesannetes. 

Senati demokraatide liider Chuck Schumer ütles teisipäeval, et Trump püüab piirimüüri rajada enda upitamiseks ja nimetas seda «kõrvakiiluks relvajõudude liikmetele». 

Senati relvateenistuste komitee kõrgeim demokraat Jack Reed kutsus kongressi seisma vastu «kaitseministeeriumi raha sellisel moel väärkasutamisele».

«On selge, et see valitsus püüab kongressi volitustest mööda minna ja see järelemõtlematu katse tuleks kohtus õiguslikult vaidlustada ja tagasi lükata,» sõnas senaator. 

Tagasi üles