L, 30.09.2023

Suri moefotograaf Peter Lindbergh

Facebook
Comments
Moefotograaf Peter Lindbergh koos näitlejannade Nicole Kidmani, Uma Thurmani ja Helen Mirreniga Pirelli 2017. aasta kalendri esitlusel.
Moefotograaf Peter Lindbergh koos näitlejannade Nicole Kidmani, Uma Thurmani ja Helen Mirreniga Pirelli 2017. aasta kalendri esitlusel. Foto: Reuters / Scanpix

Suri saksa fotograaf Peter Lindbergh, kes andis tuule tiibadesse supermodellide Naomi Campbelli, Cindy Crawfordi ja Linda Evangelista karjäärile, teatas perekond täna.

Lindberghi kontrastsed mustvalged fotod otse kaamerasse vaatavatest modellidest ja staaridest muutsid 1980. ja 90. aastatel levinud värviliste läikkaante ilu- ja moekaanonit.

Lindbergh sündis 1944. aastal Lääne-Poolas, kust tema perekond põgenes lähenevate Vene vägede eest Lõuna-Saksamaale. Tulevane fotograaf kasvas üles teraselinnas Duisburgis ning avastas kunsti alles Berliini kolides.

Esimesed reklaamfotod tegi ta Volkswagen Golfile ning töötas ka ajakirjale Stern, enne kui 1970. aastate lõpus Pariisi läks.

Tema isikupärase stiili esimeseks näiteks peetakse 1988. aasta fotot valgetes särkides naistest Malibu rannas.

Pildil on teiste hulgas Evangelista, Christy Turlington ja Tatjana Patitz, kellest juba varsti said moelavade staarid.

Toonane Vogue'i toimetaja, kes foto tellis, ei olnud sassis juuste ning puhaste, meigita nägudega tüdrukute pildiga sugugi rahul. Selle leidis aga mõni kuu hiljem ajakirja üle võtnud Anna Wintour, kes palkas kohe Lindberghi oma esimest kaanefotot tegema.

Lindbergh töötas ka Vanity Fair'le, Harper's Bazaarile ja New Yorkerile. 

Tema vastumeelsus fotodele püütud nägude «vigu» parandada sai legendaaresks. «Tõeta ei ole ilu,» ütles ta 2016. aasta novembris Pirelli kalendri esitlusel. 

Feministliku kalendri fotodel poseerivad toona 71-aastane Helen Mirren ja 70-aastane Charlotte Rampling.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles