Suri Zimbabwe ekspresident Robert Mugabe
Uuendatud kell 10.15

Zimbabwe president Robert Mugabe.

FOTO: ZINYANGE AUNTONY/AFP/Scanpix

Zimbabwe president Emmerson Mnangagwa teatas reedel üle 30 aasta Aafrika riiki valitsenud eelmise presidendi Robert Mugabe surmast 95. eluaastal. 

«Teatan ülima kurbusega Zimbabwe asutaja isa ja endise presidendi Robert Mugabe surmast,» teatas president Twitteris, avaldamata eksliidri surma üksikasju. 

Mugabe oli tema sõnul «vabastusaja ikoon, panaafriklane, kes pühendas oma elu oma rahva vabanemisele ja võimestamisele». 

«Tema panust meie riigi ja mandri ajalukku ei unustata kunagi. Puhaku tema hing igaveses rahus,» kirjutas Mnangagwa. 

Zimbabwe sõjavägi kukutas Mugabe 2017. aasta novembris ning määras toonase asepresidendi Mnangagwa ajutiseks riigipeaks.

Mnangagwa võitis eelmisel suvel peetud presidendivalimised. 

Mugabe oli valitsenud Zimbabwet alates 1980. aastast, kui toonane Lõuna-Rodeesia Briti võimu alt iseseisvus. 

Mugabe hoidus pärast presidendiametist lahkumist tagaplaanile. Mullu novembris teatati, et Mugabe ei suuda kehva tervise ja vanuse tõttu enam kõndida. Mnangagwa teatas varem sel aastal, et Mugabe veetis mitu kuud Singapuris ravil. 

Endine sissiliider ja vabadusvõitleja Mugabe, kelles nähti esialgu Zimbabwes rassidevahelist leppimist pooldavat progressiivset jõudu, muutus oma pika valitsemisaja jooksul ajapikku diktaatorlike kalduvustega autoritaarseks liidriks, kes suutis viia Zimbabwe majanduskrahhini ja paariariigi seisundisse.  

Teda mäletatakse peamiselt inimõigusrikkumiste, teisitimõtlejate mahasurumise ja Zimbabwe majanduse laostamise pärast. 

Mugabe käivitas 2000. aastal sageli vägivaldse maade ümberjaotamise programmi, mille eesotsas olid võimuerakonda ZANU-PF kuuluvad sõjaveteranid. Selle käigus aeti suurem osa Zimbabwe valgetest farmeritest oma maavaldustelt välja, et kõrvaldada koloniaalajastu ülekohus mustade suhtes, kel oli vähe maad.

Mnangagwa püüab põllumajandusele tõsise hoobi andnud valgetelt maade konfiskeerimise poliitika tagasi keerata ja pakub vähestele allesjäänud farmeritele maad ja kindlust, et seda uuesti ei sundvõõrandata.

Uus valitsus on otsustanud anda valgetele farmeritele maad 99 aastaks rendile. Maaomandi küsimus on Zimbabwes tugeva poliitilise ja rassilise maiguga ülitundlik teema.

Valged moodustavad riigi 14 miljonist elanikust alla ühe protsendi, kuid Mugabe maahõiveni oli nende käes suurem osa parimast põllumaast.

Enne maahõivet Zimbabwes tegutsenud umbes 4500 valgest farmerist on järel mõnisada.

Tagasi üles