T, 27.09.2022

Venemaa ja Ukraina tegid teoks kauaoodatud vangidevahetuse

Uuendatud kell 15.24
BNS
Venemaa ja Ukraina tegid teoks kauaoodatud vangidevahetuse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 11
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi tervitab Kiievi lennuväljal vabastatud vange.
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi tervitab Kiievi lennuväljal vabastatud vange. Foto: Sergei Supinsky / AFP / Scanpix

Venemaa ja Ukraina tegid täna teoks kauaoodatud 70 vangi vahetuse, mida Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi nimetas esimeseks sammuks Ida-Ukrainas lõõmava konflikti lõpetamisel. 

Lennukid 35 vangiga pardal maandusid üheaegselt Moskvas ja Kiievis, kus lennujaamas oodanud sugulased neid juubeldades tervitasid.

«Me oleme astunud esimese sammu,» ütles Ukraina liider, endisi vange Kiievi Borõspili lennujaamas vastu võttes. «Me peame astuma kõik vajalikud sammud, et lõpetada see kohutav sõda,» lisas ta.

Vabastatud ukrainlaste seas olid 24 mereväelast ja filmirežissöör Oleg Sentsov. 

Ukraina julgeolekuteenistus SBU kinnitas, et vabastati ka Venemaa toetatud separatistide ridades võidelnud Vladimir Tsemahh, keda peetakse oluliseks tunnistajaks Malaisia reisilennuki MH17 allatulistamise asjas. 

Vangidevahetusele eelnesid nädalaid kestnud intensiivsed kulissidetagused läbirääkimised. 

Suhted Kiievi ja Moskva vahel vajusid kriisi 2014. aastal, mil Venemaa annekteeris Krimmi ja Kreml asus toetama Ukraina idaosa tööstuspiirkonna separatiste. Viie aasta jooksul on Donbassi konflikt nõudnud üle 13 000 inimese elu.

Zelenskõi valimine presidendiks aprillis tekitas lootusi takerdunud rahuprotsessi taaskäivitamiseks. 

Endisest koomikust poliitik tõotas oma valimiskampaanias tuua tagasi Venemaal kinni peetavad Ukraina vangid ning nimetas oma prioriteediks konflikti lõpetamise Venemaaga.

Vene president Vladimir Putin ütles sel nädalal, et vangidevahetus on «tohutu samm» suhete normaliseerimisel Ukrainaga. 

Sentsovi vabastamist peetakse Kiievi suureks võiduks. 43-aastane režissöör oli Ukraina kuulsaim poliitvang ning tema vabastamise nimel oli algatatud rahvusvaheline kampaania, milles osalesid mitmed staarid. 

Ta vahistati 2014. aastal ning kandis 20-aastast vanglakaristust väidetava terrorirünaku kavandamise eest Krimmis. 

«Ma tänan kõiki inimesi, kes meie eest võitlesid,» lausus Sentsov Kiievi Borõspili lennujaamas. 

Mereväelased, kelle seas oli kaks SBU liiget peeti kinni mullu, kui Venemaa hõivas Krimmi lähedal kolm Ukraina alust. 

Venemaale üleantute seas oli uudisteagentuuri RIA Novosti ajakirjanik Kõrõlo Võšinski, keda ootas süüdistus riigireetmises, kuid kes vabastati augustis kautsjoni vastu. 

Venemeelsete separatistide õhutõrjespetsialisti Tsemahhi vabaks laskmine tekitas muret Hollandis, kes peab teda huvipakkuvaks isikuks MH17 asjas. 

Malaysia Airlinesi reisilennuk oli teel Amsterdamist Kuala Lumpurisse, kui ta 2014. aastal Venemaal valmistatud BUK rateiga alla tulistati. Hukkusid kõik 298 pardalviibinut. 

Prantsusmaa on kutsunud üles taaselustama jõupingutusi konflikti lõpetamiseks, ärgitades korraldama Ukraina, Venemaa, Prantsusmaa ja Saksamaa tippkohtumist hiljem sel kuul. 

Märksõnad
Tagasi üles