Briti tööminister lahkus protestiks Johnsoni tegevuse vastu ametist
Täiendatud kell 01:23

Ühendkuningriigi tööminister Amber Rudd.

FOTO: ANDY RAIN / EPA / SCANPIX

Briti peaminister Boris Johnson sai laupäeval uue hoobi, kui töö- ja pensioniminister Amber Rudd teatas tagasiastumisest protestiks valitsusjuhi tegevuse vastu Brexitiga seotud kriisis.

«Ma lahkusin ametist,» säutsus Rudd. «Ma ei saa kõrvalt vaadata, kui head, lojaalsed mõõdukad konservatiivid välja visatakse,» ütles ta viitega Johnsoni otsusele visata konservatiivsest parteist välja 21 parlamendi alamkoja saadikut, kes hääletasid valitsuse vastu.

Rudd ütles lahkumisavalduses, et ta ei tundnud end hästi Johnsoni lubaduse suhtes viia Suurbritannia Euroopa Liidust välja 31. oktoobril kasvõi ilma leppeta.

56-aastase Ruddi sõnul pidas ta kunagi Johnsoni ähvardust «segasest leppeta lahutusest» kasulikuks läbirääkimiste taktikaks Brüsseliga.

«Ma ei usu enam, et lahkumine leppega on selle valitsuse peamine eesmärk,» kirjutas Rudd lahkumisavalduses.

«Valitsus kulutab palju energiat valmistumiseks »mitte-leppeks«, kuid ma ei ole näinud samasugust intensiivsuse taset minemas meie kõnelustesse Euroopa Liiduga.»

Johnson ütles sel nädalal, et ta «oleks pigem surnuna kraavis», kui taotleks Brexiti tähtaja edasilükkamist jaanuari, mida mõõdukamad jõud on nõudnud.

Johnson on nimetanud Brexiti edasilükkamise seadust «allaandmiseks», mis võimaldab Euroopa Liidu ülejäänud 27 liikmel dikteerida Ühendkuningriigi lahkumise tingimused.

Nii leiboristide liidrid kui mässulised konservatiivid tervitasid Ruddi otsust tagasi astuda.

«Igaühel on punkt, millest kaugemale neid ei saa suruda,» ütles tsentristist konservatiiv ja parlamendisaadik Nick Boles.

Leiboristide kõneisik Brexiti küsimustes Keir Starmer ütles, et «Johnsoni valitsus laguneb koost».

Tagasi üles