Euroopa Nõukogu: Soomes tõstavad pead rassism ja sallimatus

Rassismivastane meeleavaldus Helsingis. Foto on illustratiivne.

FOTO: AP / Scanpix

Soome sotsiaalmeedias on rassism ja solvangud muutunud igapäevaseks, kuid seesugune kõnepruuk on hakanud ilmuma ka poliitilisse diskussiooni, hoiatas Euroopa Nõukogu täna.

Ehkki Soome on rahvusvaheliste edetabelite tipus kui õnnelik, kõrge elukvaliteedi ja soolise võrdsusega riik, on välismaalaste osakaal elanikkonnast seal 6,6 protsendiga üks Lääne-Euroopa madalamaid ja sisserändajatele vaadatakse viltu.

Kahtedel viimastel valimistel on saanud teise tulemuse immigratsioonivastane Põlissoomlaste partei.

«Avalikus diskursuses tõstab pead rassistlik ja sallimatu vaenukõne; peamisteks sihtmärkideks on asüülitatolejad ja moslemid,» öeldakse Euroopa Nõukogu rassismi- ja sallimatuse vastase komisjoni (ECRI) raportis.

Sotsiaalmeedias on immigrantide, Aafrikast pärit inimeste, LGBT- ja juudi kogukonna vastu suunatud rassistlikud ja võõravihast ajendatud väljendid igapäevased, nagu ka halvustav kõnepruuk romade kohta, seisab raportis.

Euroopa Liidu põhiõiguste agentuur leidis eelmisel aastal, et Soomes kiusatakse 12 vaadeldud riigist kõige enam taga aafrika päritolu inimesi, kellele saab ka osaks kõige enam vägivalda.

ECRI tervitab Soome viimase aja püüdeid olukorda parandada, kuid hoiatab, et võimude sammud ei ole piisavad.

Tagasi üles