Zelenskõi sõnul on Nord Stream 2 ohuks kogu Euroopale

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi.

FOTO: ZUMAPRESS.com/MEGA/Scanpix

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi nimetas Vene-Saksa gaasiprojekti Nord Stream 2 ohuks kogu Euroopale. 

«Energiakoostöö laiemas tähenduses on meie jaoks äärmiselt oluline - pean eriti silmas energiasäästutehnoloogiat. Juhtisin Soome presidendi tähelepanu Nord Stream 2 küsimusele ja rõhutasin, et see projekt on oht kogu Euroopale,» lausus Zelenskõi Kiievis pärast kohtumist Soome presidendi Sauli Niinistöga pressibriifingul. 

Zelenskõi hinnangul võib Nord Stream 2 puhtalt äriprojektiks pidamine Ukraina Euroopa partneritele tulevikus kalliks maksma minna. 

Ukraina riigipea sõnul leppis ta Soome kolleegiga kokku kahepoolse majanduskoostöö hoogustamises, eriti investeeringute alal. 

«Me pakume läbipaistvaid mängureegleid ja investorite kaitset ning ma loodan, et teie hakkate pakkuma Soome investeeringute kasvu,» lausus Zelenskõi. 

Ukraina on tema sõnul huvitatud Soome kogemustest energiatõhususe saavutamisel, jäätmekäitluses, tõhusas metsamajandamises ja metsade taastamises ning maareformi vallas. 

Ukraina loodab kaasata Soome ekspertiisi kaasaegse kooliharidussüsteemi loomisse, lausus president. 

Septembri alguse seisuga on piki Läänemere põhja Venemaalt Saksamaale kulgevast naftatorust Nord Stream 2 paigaldatud üle 75 protsendi.

Üksteist miljardit eurot maksma läinud gaasijuhe peaks kahekordistama Venemaa gaasitarneid Euroopa suurimale majandusele Saksamaale.

Juhtme vastu on Ukraina kõrval ka USA ja idapoolsemad Euroopa Liidu liikmesriigid, kartes, et see suurendab Euroopa sõltuvust Vene energiatarnetest, mida Moskva saab kasutada poliitilise surve avaldamiseks. Kardetakse ka, et Venemaa saab sellega enam survestada Ukrainat, kuivõrd Euroopa ei sõltuks enam nii palju Ukrainast kui transiitriigist.

Tagasi üles