N, 9.02.2023

Nicaragua maapiirkondades on tapetud 17 valitsusvastast aktivisti

Nicaragua maapiirkondades on tapetud 17 valitsusvastast aktivisti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Nicaragua politseinikud.
Nicaragua politseinikud. Foto: OSWALDO RIVAS / REUTERS

Nicaragua maapiirkondades on sel aastal tapetud vähemalt 17 valitsusvastast aktivisti, teatas reedel kohalik inimõigusorganisatsioon.

Nicaragua Inimõiguste Keskuse presidendi Vilma Nuñezi sõnul on politsei ja poolsõjaväeliste rühmituste sooritatud tapmised uus represseerimise faas.

Kõik tapetud olid pärit riigi põhjaosa maapiirkondadest ja kõik nad lasti maha. Enamikke ohvreid oli korduvalt tulistatud ja mitmed peksmise läbi tundmatuseni moonutatud.

Kokku on riigis aasta algusest tapetud 30 opositsioonimeelset aktivisti.

ÜRO hoiatas nädal tagasi, et Nicaraguas jätkuvad karistamatult tõsised inimõigusrikkumised. Maailmaorganisatsioon kutsus seda Kesk-Ameerika riiki uurima koheselt kõiki süüdistusi.

ÜRO inimõigusjuht Michelle Bachelet ja tema büroo esitasid uue raporti, milles kirjeldatakse üksikasjalikult mitmeid rikkumisi, mis on Nicaraguas toime pandud alates 2018. aasta aprillist, kui vallandusid valitsusvastased meeleavaldused, mille julgeolekujõud karmi käega maha surusid.

ÜRO andmetel sai surma üle 300 ja kannatada umbes 2000 inimest. Umbes 800 inimest võeti kinni ja rohkem kui 80 000 põgenes riigist.

Uurijad on "dokumenteerinud ränki inimõigusrikkumisi, mis pandi toime alates 2018. aasta aprilli keskpaigast protestide kontekstis", märgiti raportis.

Raportis kirjeldati politsei liigset jõukasutust, mis mitmel juhul päädisid kohtuväliste tapmiste, valitsusmeelsete relvastatud jõukude vägivalla, seadusvastase kinnipidamise, seksuaalvägivalla ja piinamistega.

Bachelet ütles raportis, et Nicaragua võimud ei ole suutnud uurida süüdistusi ega tuua inimõigusrikkumiste eest vastutajaid kohtu ette.

Märksõnad
Tagasi üles