Trump arutas Netanyahuga vastastikuse kaitse leppe sõlmimist

USA president Donald Trump ja Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu.

FOTO: RONEN ZVULUN / REUTERS/ Scanpix Baltics

USA president Donald Trump teatas täna, kolm päeva enne Iisraeli parlamendivalimisi, et arutas sealse peaministri Benjamin Netanyahuga kahe riigi vastastikuse kaitse lepet.

«Vestlesin täna telefonitsi peaminister Netanyahuga, et arutada võimalusi liikuda edasi Ühendriikide ja Iisraeli vastastikuse kaitse leppega,» teatas Trump Twitteris.

Selline lepe «juurutaks seda tohutut liitu veelgi», lisas ta.

«Ootan pikisilmi nende arutelude jätkamist pärast Iisraeli valimisi, kui me kohtume ÜROs hiljem sel kuul,» lisas Trump. Sellega näitas ta kaudselt toetust Netanyahu katsele uuesti võimule saada.

President ütles kõike seda ajal, mil rahvusvaheline kogukond ootab Washingtonilt Lähis-Ida rahuplaani. Kava avaldamine on korduvalt edasi lükkunud ning USA välisministri Mike Pompeo sõnul peaks see ilmavalgust nägema järgmistel nädalatel. Samas hõljuvad plaani kohal kahtlused, sest üks selle koostajatest Jason Greenblatt teatas hiljuti, et paneb ameti maha.

Trump on korduvalt hoobelnud, et ta on kõige Iisraeli-meelsem president USA ajaloos. Ta on kärpinud palestiinlastele saadetavat abi, kuid teinud Iisraelile suuri järeleandmisi. Muu hulgas tunnustas ta ametlikult Jeruusalemma Iisraeli pealinnana.

Tema otsuste tulemusena lõikas Palestiina Omavalitsus Washingtoniga sidemed läbi ning ütleb, et praegune USA valitsus pole aus vahendaja.

Trump pole tänini öelnud sõnagi ka Netanyahu vastuolulise valimislubaduse kohta liidendada Iisraeliga juudiasundused okupeeritud Läänekaldal ja Jordani orus. Lubadus näib minevat kaugemale USA ettepanekust, mille järgi peaksid Iisrael ja Palestiina maid vahetama.

Netanyahu (69) heitleb võimu pärast viimase viie kuu jooksul teist korda ning võib juhtuda, et talle esitatakse peatselt süüdistus korruptsioonis. Ta sai aprillis raske kaotuse osaliseks, kui ta võitis oma erakonna Likudi ja tema paremäärmuslike liitlastega enamuse, kuid ei suutnud valitsust moodustada.

Tagasi üles