Sajandi tormist räsitud Hispaania loeb ohvreid ja ootab Marshalli plaani

Tulvavee kaasa viidud autod Orihuelas Alicante provintsis.

FOTO: MORELL / EPA / SCANPIX

Kuigi rängim torm, mis on Ida-Hispaaniat viimasel 140 aastal tabanud, hakkas eile lõpuks järele andma, valitseb Valencia, Alicante, Murcia ja Almería kandis endiselt kaos ning ohvrite ja kahjude lõplik kokku lugemine seisab alles ees.

Paduvihmad ajasid jõed üle kallaste, viies kaasa autosid ja inimesi, ujutasid üle tänavaid ning sundisid tuhandeid inimesi kodust põgenema. Tulvavetes hävis esialgsete hinnangute kohaselt ka vähemalt 300 000 hektarit väärtuslikku põllumajandusmaad.

Vähemalt kuus inimest on tulvavetes elu kaotanud. Sõjaväelased on tormis kannatanud piirkonnas abiks, et aidata oma kodudesse, sõidukitesse ja laagriplatsidele lõksu jäänud inimesi.

Hispaania võimud on siiski hoiatanud, et praegu on veel liiga vara teha kokkuvõtteid looduskatastroofist, mis on rängim alates 1879. aastast, kui tulvaveed nõudsid Murcia ja Orihuela ümbruses enam kui tuhat inimelu.

Valencia regiooni juht Ximo Puig on juba palunud, et taastetöödeks loodaks midagi Marshalli plaani sarnast ning Murcia regioon soovib, et kannatada saanud alad kuulutataks katastroofipiirkonnaks.

Hispaania tegevpeaminister Pedro Sánchez käis piirkonnas juba nädalavahetusel ning lubas sinna suunduda selle nädala hakul uuesti.

Inimesed koristamas Orihuelas Ida-Hispaanias tormi tekitatud segadust. Linn Alicante provintsis oli üleujutuste tõttu kolm päeva ülejäänud maailmast ära lõigatud.

FOTO: MORELL / EPA / SCANPIX

Laastamistööd teinud aeglaselt liikuv torm võttis eile Hispaania rannikualadelt suuna loodesse ning kaotas suurema osa oma hävitavast jõust.

Sellised tormid, mida rahvasuus tuntakse kui gota fría’t ehk külmahoogu, on Vahemere piirkonnas sügiseti tavalised ning toovad lühikese ajaga kaasa rohkelt sademeid, kuid sel korral sadas näiteks Valencia provintsis asuvas Ontinyentis 12 tunniga maha 250 millimeetrit vihma, mis on kümme korda rohkem kui tavaliselt sel ajal.

Tugevad tuuled põhjustasid ka väiksemaid tornaadosid mereäärses kuurortlinnas Dénias.

Üks enim kannatada saanud piirkondi on 75 000 elanikuga Orihuela linn Alicante provintsis, mis jäi üleujutatud teede tõttu koguni kolmeks päevaks ülejäänud riigist ära lõigatuks. Ka viimati tuvastatud inimohver, 41-aastane mees oli pärit Orihuelast.

Tagasi üles