Cameron: Johnson uskus Brexiti pooldajate "lömastamist" referendumil

Endine Briti peaminister David Cameron.

FOTO: Hannah McKay/PA Wire/PA Images/Scanpix

Briti ekspeaministri David Cameroni sõnul ütles praegune valitsusjuht Boris Johnson talle enne Euroopa Liidu liikmesuse üle korraldatud referendumit, et on kindel Brexiti «konna moodi lömastamises».  

Suurbritannias 2016. aastal EL-i liikmesusreferendumi esile kutsunud ja liitu jäämist toetanud Cameron on viimastel päevadel esmakordselt pärast tagasiastumist Brexiti teemal sõna võtnud. 

Endine peaminister on andnud intervjuusid enne oma memuaaride «For The Record» ilmumist neljapäeval. 

Esmaspäeva õhtul Briti telekanalis ITV eetrisse läinud usutluses ütles Cameron, et juulis peaministriks saanud Johnson ei uskunud kunagi tõsiselt Brexiti üritusse. 

«Ta arvas, et Brexiti leer saab hääletusel lüüa, kuid ei tahtnud loobuda võimalusest lüüa kaasa Brexitit toetavas romantilises, patriootlikus ja natsionalistlikus leeris,» ütles ekspeaminister. 

«Paar minutit enne seda, kui ta selgitas, miks ta kavatseb liituda Brexitit toetava leeriga, saatis ta mulle sõnumi, öeldes: »Brexit lömastatakse nagu konn äkke all«,» lausus ta.  

2016. aasta juunis peetud referendumi võitsid Brexiti toetajad 52 protsendiga häältest EL-i jäämise pooldajate 48 protsendi vastu. 

Johnsonist sai pärast pikka aega kestnud kõhklemist, kumba leeri toetada, üks Brexiti leeri juhtfiguure. 

Rohkem kui kolm aastat pärast seda, kui britid otsustasid EL-ist lahkuda, on Ühendkuningriik endiselt EL-i liige ja Brexiti küsimus lõhestab ühiskonda tugevamini kui kunagi varem. Johnson on lubanud Suurbritannia iga hinna eest 31. oktoobril EL-ist välja viia. 

Cameron keeldus taas vabandamast referendumi korraldamise eest, kuid möönis, et tema aeg Briti poliitika eesliinil on läbi. 

«Ma pean mõtet eesliinipoliitika juurde tagasi pöördumisest halvaks. Seda ei juhtu ega peakski juhtuma,» sõnas endine valitsusjuht. 

Laupäeval avaldatud usutluses ajalehele The Times ütles Cameron, et mõtleb iga päev Brexiti referendumi tagajärgedele ning on mures, mis saab edasi.

«Ma kahetsen sügavalt tulemust ja tunnistan, et minu lähenemine kukkus läbi,» sõnas endine peaminister. «Minu langetatud otsused aitasid sellele läbikukkumisele kaasa, ma kukkusin läbi.»

Ta tunnistas, et paljud inimesed süüdistavad teda Brexitiga seotud lõhestatuses, mis on referendumist saadik vaid süvenenud, ja ei andesta talle kunagi.

Ekspeaminister kritiseeris teravalt endisi tooridest liitlasi Johnsonit ja Michael Gove'i, kes otsustasid liituda referendumi eel EL-ist lahkumise pooldajate kampaaniaga, süüdistades neid kampaania ajal «tõe koju jätmises».

Cameroni sõnul hakkasid Johnson ja Gove «ekspertide ründamise, tõe väänamise populismi ajastu suursaadikuteks». 

Cameron oli Briti peaminister aastatel 2010-2016. 

Brexit pidi tema järeltulija Theresa May plaanide järgi esialgu aset leidma 29. märtsil, kuid seda on praeguseks kaks korda edasi lükatud. Praegune tähtaeg on 31. oktoober. 

Tagasi üles