Rootsi kliimaaktivist Thunberg sai kätte Amnesty inimõigusauhinna

Rootsi koolitüdrukust kliimaaktivist Greta Thunberg esmaspäeval Washingtonis George Washingtoni ülikoolis inimõigusorganisatsiooni Amnesty International südametunnistuse saadiku auhinda vastu võtmas.

FOTO: ERIK S. LESSER/EPA/Scanpix

Rootsi kliimaaktivistile Greta Thunbergile anti esmaspäeval üle inimõigusorganisatsiooni Amnesty International südametunnistuse saadiku auhind. 

Thunbergile (16), kelle algatatud kooliõpilaste igareedesed kliimameeleavaldused on pannud aluse ülemaailmsele liikumisele «Reeded tuleviku nimel», sai USA pealinnas George Washingtoni ülikoolis auhinda vastu võttes osaks tormiline aplaus. 

«Täna ei eksisteeri selle kriisi käsile võtmiseks vajalikku poliitikat,» lausus Thunberg. «Sellepärast peab igaüks meist iga võimaliku nurga alt avaldama survet selle eest vastutajate vastutusele võtmiseks ja sundima võimulolijad tegudele.» 

Südametunnistuse saadiku auhind ei ole rootsi koolitüdruku sõnul tunnustus ainult talle, vaid miljonitele noortele, kes on igareedestel meeleavaldustel osalenud. 

Järgmine meeleavaldus on kavas 20. septembril, kui Thunberg ja tuhanded New Yorgi tudengid plaanivad osana «globaalsest kliimastreigist» tulla tänavatele samaaegselt protestijatega teistes maailma linnades.  

Sellele järgnevad laupäeval ÜRO peakorteris esimene Noorte Kliimatippkohtumine ja esmaspäeval ÜRO Kliimatippkohtumine, mille maailmaorganisatsiooni peasekretär António Guterres on kutsunud kokku põhjusel, et maailma suurimad süsinikuemissioonide õhkupaiskajad ei suuda täita endale Pariisi kliimaleppe alusel võetud eesmärke. 

Thunberg rääkis esmaspäeval planeedi hävitamisest ja paljude inimeste surmast, mille kliimamuutus, vee- ja õhusaaste ning toiduahelate hävitamine kaasa toovad. 

Samas ütles ta, et näeb ka «ärkamist». «Kuigi see on aeglane, on tempo tõusmas ja debati sisu on muutumas,» ütles Thunberg. 

Thunberg on alates oma esimesest kliimaprotestist Rootsi parlamendihoone ees 2018. aasta 20. augustil inspireerinud kümneid tuhandeid lapsi üle maailma koolitunde boikottima, tõmbamaks tähelepanu kliimamuutusele.

Samal ajal on ta väisanud ka Euroopa pealinnu, avaldades poliitikutele survet, et nad kliimamuutusi tõsisemalt võtaksid.

Tagasi üles