Soomes tahetakse ka poistele anda HPV-vaktsiini

Pilt on illustratiivne.

FOTO: LINDSEY WASSON / REUTERS / SCANPIX

Soome koolides toimub praegu viienda klassi õpilaste ulatuslik tervisekontroll, mille jooksul on tüdrukutel võimalik saada HPV-vaktsiin, mida tulevast sügisest on võimalik saada ka poistel.

Varem on HPV-vaktsiini antud alles kuuendas klassis. Sellel sügisel on vaktsineerimist alustatud juba viiendast klassist, kuna laste vanemad osalevad lastega koos tervisekontrollis. Nii on vanematel võimalik esitada vaktsiini kohta küsimusi, kui neid peaks tekkima.

Ka kuuendikud ja vanemate klasside tüdrukud võivad saada vaktsiini, kui see on varem jäänud saamata.

Soome riikliku vaktsineerimisregistri andmetel on Soomes peaaegu 70 protsenti peale 2005. aastat sündinutest tüdrukutest saanud vähemalt ühe HPV-vaktsiini süsti. Vaasa ning Kesk- ja Põhja-Soome tervishoiupiirkonnas jääb vaktsineerimisprotsent alla 60 protsendi.

«Koolide tervishoiutöötajad on rääkinud, et vaktsiini efektiivsus seatakse kahtluse alla just tugevatel lestadiaanluse aladel. Sealt tuleb sõnumeid, et «meie tüdrukud ei vaja vaktsiini»», sõnab ülemarst Tuija Leino Soome riiklikust Tervishoiu ja Heaolu Instituudist.

Leino sõnul on vaktsiin vajalik kõigile, ka poistele. Soomes plaanitakse järgmise aasta sügisest hakata HPV-vaktsiini jagama ka poistele ning valitsuse eelarveläbirääkimistel on poiste HPV-vaktsineerimine sisse kirjutatud. Eduskunta otsustab poiste vaktsineerimise detsembris.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles