ÜRO peasekretär António Guterres teatas neljapäeval kokkuleppest Süüria põhiseaduskomisjoni koosseisus.
ÜRO: Süüria põhiseaduskomisjoni koosseisus saavutati kokkulepe
ÜRO erisaadik Süürias «Geir Pedersen teeb lõplikku tööd osapooltega, mis puudutab ametivolitusi ja me loodame, et sellega jõutakse väga varsti lõpule», sõnas Guterres.
ÜRO vahendatud Süüria rahukõnelused Genfis on viimastel aastatel olnud seisakus ning Pedersen on keskendunud peamiselt komisjoni loomisele, mille eesmärgiks on Süüria uue põhiseaduse koostamine.
Komisjoni hakkab kuuluma 150 liiget, kellest kolmandiku määrab Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiim, kolmandiku opositsioon ning kolmandiku ÜRO.
«Ma loodan, et see on väga oluline samm sellele traagilisele konfliktile poliitilise lahenduse tingimuste loomisel,» ütles Guterres.
Komisjoni töö mehhanismis veel kokkulepet saavutatud ei ole.
USA ja Euroopa on lubanud panustada miljardeid dollareid Süüria ülesehitusprogrammidesse, kui Süüria valitsus astub konkreetseid samme konflikti poliitiliseks lahendamiseks.
Süüria valitsusmeelne ajaleht Al-Watan kirjutas, et Pedersen peaks saabuma Damaskusesse pühapäeval. Ta kohtub tõenäoliselt Süüria välisministri Walid al-Muallemiga.
Pedersen võib teha ametliku avalduse põhiseaduskomisjoni koosseisus kokkuleppimise kohta ÜRO Peaassambleel järgmisel nädalal, kirjutas Al-Watan.
Põhiseaduskomisjoni koostamist arutasid esmaspäeval Ankaras kolmepoolsel kohtumisel Vene president Vladimir Putin, Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ja Iraani president Hassan Rouhani.
Kohtumisel järel teatasid liidrid ühisdeklaratsioonis kokkuleppe saavutamisest Süüria põhiseaduskomisjoni koosseisus.
Türgi, Venemaa ja Iraan on 2017. aastal käivitatud Süüria rahukõneluste paralleelse Astana protsessi tagajariigid.