Pompeo: USA tahab rahumeelset lahendust saudide ründamise kriisile

Mike Pompeo.

FOTO: Mandel Ngan / AP

USA tahab rahumeelset lahendust kriisile, mille põhjustasid eelmisel nädalavahetusel rünnakud Saudi Araabia naftarajatiste vastu, ütles neljapäeval välisminister Mike Pompeo.

«Me tahame rahumeelset lahendust. Ma loodan, et Iraani Islamivabariik näeb seda samal viisil,» ütles Pompeo ajakirjanikele pärast kõnelusi Araabia Ühendemiraatide liidritega.

Pompeo kinnitas, et Washington toetab Saudi Araabia õigust enesekaitsele pärast Iraanile omistatud rünnakuid riigi naftataristule. 

Laupäevane drooni- ja raketirünnak, mis langetas ajutiselt poole võrra kuningriigi päevast naftatoodangut, on tekitanud kartuse laiemast konfliktist piirkonnas, kus pinged on pärast USA lahkumist Iraani tuumaleppest haripunktis. 

Rünnaku eest võtsid vastutuse Jeemenis Iraani toetusel võitlevad šiiamässulised huthid, kuid Washingtoni ja Ar-Riyadi hinnangul ei lähtunud rünnak Jeemenist, vaid selle korraldas Iraan.

Pompeo saabus kolmapäeval Saudi Araabiasse ja kohtus Jeddahi linnas kroonprintsi ja kaitseministri Mohammed bin Salmaniga. 

Enne kuningriiki saabumist nimetas USA välisminister rünnakut seninägematuks ja kuulutas selle sõjaaktiks. 

«USA seisab Saudi Araabia kõrval ja toetab tema õigust enesekaitsele,» kirjutas Pompeo Twitteris. «Iraani režiimi ähvardavat käitumist ei sallita.» 

Saudi Araabiast lendab Pompeo edasi Araabia Ühendemiraatidesse kohtuma Abu Dhabi mõjuvõimsa kroonprintsi šeik Mohammed bin Zayed al-Nahyaniga. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles