Saada vihje

Hodges kutsus Euroopa Liitu andma Leedule Valgevene tuumajaama riskide tõttu abi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
USA Euroopa maavägede endine ülem erukindralleitnant Ben Hodges 2018. aasta oktoobris Varssavis julgeolekufoorumil.
USA Euroopa maavägede endine ülem erukindralleitnant Ben Hodges 2018. aasta oktoobris Varssavis julgeolekufoorumil. Foto: Vanessa Gera/AP/Scanpix

USA maavägede endine ülem Euroopas Ben Hodges ärgitas kolmapäeval Euroopa Liitu pakkuma Leedule olulist abi naaberriigis Valgevenes rajatava vastuolulise Astravetsi tuumajaamaga seotud riskide vähendamiseks.

Astravetsi tuumajaam, mida ehitab Vene riiklik tuumakorporatsioon Rosatom, asub Valgevene loodeosas umbes 50 kilomeetri kaugusel Vilniusest ja vähem kui 30 kilomeetri kaugusel Leedu-Valgevene piirist.

Leedu president Gitanas Nausėda on öelnud, et tuumajaama ehitatakse rahvusvahelisi ohutusnõudeid järgimata ja selle asukoha valik on geopoliitiline, mitte majanduslik. Sel nädalal ütles ta, et jaam kujutab endast ohtu Leedu riiklikule julgeolekule. 

Hodges ütles Varssavi Julgeolekufoorumi kõrvalt usutluses AFP-le, et Venemaa võib kasutada võimalikku vahejuhtumit tuumajaamas humanitaarkriisi ettekäändel Trooja hobusena vägede paigutamiseks NATO idatiivaga piirnevasse strateegilisse piirkonda. 

«Ma vaataksin Euroopa Liitu poole, et ta panustaks oluliselt ekspertiisi ja jälgimisega õnnetuste võimaluse vähendamisse Astravetsis,» sõnas 2017. aastal erru läinud USA maavägede kindralleitnant. 

Hodges on praegu Washingtonis asuva mõttekoja CEPA strateegiliste uuringute ekspert. 

EL-i ja NATO liikme Leedu ametkonnad alustasid teisipäeval neli päeva kestvat seninägematut tsiviilkaitseõppust Astravetsi tuumajaama võimaliku õnnetuse puhuks. 

Leedu välisminister Linas Linkevičius pidi külastama hiljem sel nädalal EL-i delegatsiooni raames Minski, kuid EL-i välisteenistus otsustas visiidi tühistada ja ka Linkevičius jätab seetõttu Minskisse minemata. 

Leedu jõupingutusi saavutada Astravetsi tuumajaamas tulevikus toodetavale elektrile EL-i embargo ei ole seni edu saatnud. 

Leedu ja Poola pakkusid septembris Valgevenele abi oma sõltuvuse vähendamiseks Venemaa naftast olukorras, kus Minsk püüab soojendada suhteid Läänega.

Venemaa lähimat liitlast Valgevenet valitseb juba 25 aastat raudse rusikaga kunagi Euroopa viimaseks diktaatoriks hüütud president Aleksandr Lukašenko. 

Augustis USA toonast riikliku julgeoleku nõunikku John Boltonit võõrustades ütles Valgevene riigipea, et on valmis avama suhetes Ühendriikidega uue peatüki. 

Tagasi üles