Gandhi tuhk varastati tema 150. sünniaastapäeval

Mahatma Gandhi mälestusmärk Banghalores.

FOTO: JAGADEESH NV / EPA / SCANPIX

Politsei sõnul varastati Mahatma Gandhi 150. sünniaastapäeval osa tema tuhast ja soditi tema pilti.

Tuhk varastati India keskosas asuvast memoriaalist, kus seda on hoitud alates 1948. aastast, mil hindu äärmuslane Gandhi tappis.

Lisaks sodisid vargad sõna «reetur» iseseisvusliikumise juhi fotodele. Mõned hindu äärmuslased näevad Gandhit reeturina, kuna ta soosis hindude ja moslemite ühtsust.

Madhya Pradeshi osariigis asuva Rewa linna politsei kinnitas, et uurib vargust ja «rahvuslikku ühtsust ning rahu ohustavat tegevust».

Mälestusmärgi hooldaja Mangaldeep Tiwari sõnul on varaste teguviis häbiväärne. «Ma avasin (Bapu) Bhawani värava varahommikul, sest oli Gandhi sünnipäev. Kui umbes kell 23 naasin, nägin, et tema maised jäänused on kadunud ja tema pilti oli rüvetatud,» rääkis Tiwari.

Politsei asus asja uurima pärast seda, kui kohalik Kongressi partei juht Gurmeet Singh kaebuse esitas.

«See hullus peab lõppema,» lausus Singh väljaandele The Wire. «Ma panen Rewa politseile südamele kontrollida Bapu Bhawani paigutatud turvakaameraid.»

Gandhi juhtis vägivallatut protestiliikumist Inglise koloniaalvõimu vastu ning enamik hindusid peab teda rahvuse isaks.

Kuid hindu äärmuslased süüdistavad Gandhit hindude reetmises, sest nende väitel oli Gandhi liialt moslemimeelne. Gandhi tapeti hindu äärmuslase poolt 1948. aasta jaanuaris.

Surma järel Gandhi tuhastati, kuid tema tuhka ei puistatud hindu tavade kohaselt jõkke. Selle asemel hoiustati Gandhi säilmeid üle riigi erinevate mälestuspaikade juures, muuhulgas Bapu Bhawanis.

Tagasi üles