iDeal kampaania

Iraagi meeleavaldustel on surma saanud 93 inimest

Valitsusvastased meeleavaldajad reedel Bagdadis. Iraagis on viis päeva kestnud protestide käigus surma saanud 93 ja vigastada peaaegu 4000 inimest.

FOTO: KHALID MOHAMMED/AP/Scanpix

Bagdadis ja Iraagi lõunaosa linnades viiendat päeva kestvatel ulatuslikel valitsusvastastel meeleavaldustel on laupäevase seisuga surma saanud 93 inimest, teatas parlamendi inimõiguskomisjon.

Protestides, mis puhkesid teisipäeval pealinnas ja levisid üle riigi, on viga saanud üle peaaegu 4000 inimest. Kinni on peetud 540 meeleavaldajat, neist ligi 200 on vahi all, lisas komisjon.

Ainuüksi pealinnas Bagdadis sai reedel surma 18 meeleavaldajat. 

Iraaklased tõi tänavatele krooniline tööpuudus, korruptsioon ja avalike teenuste kehv kvaliteet.

Iraagi valitsus tühistas laupäeval Bagdadis päevaseks ajaks kehtestatud liikumiskeelu, kuid suurematele väljakutele viivad teed on uute protestide kartuses tõkestatud, teatasid AFP korrespondendid.

Peaminister Adel Abdel Mahdi andis käsu tühistada liikumiskeeld Bagdadis alates kella 5 hommikul, internetikatkestus aga jätkub.

Inimesed on tasapisi tänavatele naasnud, et osta aedvilju ja teisi kiirestiriknevaid toiduaineid, mille hind on protestide algusega võrreldes kahekordistunud.

Mõjukas šiiavaimulik Muqtada al-Sadr nõudis reedel valitsuse tagasiastumist ja uusi valimisi. Sadristid on olnud kõigi viimaste aastate Iraagi rahutuste eestvedajad.

Parlament tuleb laupäeval kokku olukorda arutama.

Al-Sadri valimisnimekiri võitis mullu parlamendivalimistel suurima arvu saadikukohti. Neil on 329-liikmelises parlamendis 54 kohta.

Iraagi kõrgeim šiiamoslemite juht suurajatolla Ali al-Sistani on süüdistanud seadusandjaid suutmatuses viia läbi reforme ja likvideerida korruptsiooni.

Peaminister esines ööl vastu reedet televisioonis kõnega, nimetades hiljutisi sündmusi «kogu riigi hävitamiseks», kuid hoidus meeleavaldajate nõudmistele otseselt reageerimast.

Selle asemel kaitses Mahdi oma valitsuse saavutusi ja lubas igakuiseid toetusi abivajavatele perekondadele, samal ajal paludes aega eelmisel aastal lubatud reformide elluviimiseks.

Tagasi üles