Portugali valimised võitsid kindlalt valitsevad sotsialistid

Copy
Portugali peaminister António Costa pühapäeva õhtul Lissabonis Altise hotelli oma Sotsialistliku Partei (PS) valimispeole saabudes.
Portugali peaminister António Costa pühapäeva õhtul Lissabonis Altise hotelli oma Sotsialistliku Partei (PS) valimispeole saabudes. Foto: PATRICIA DE MELO MOREIRA/AFP/ Scanpix

Portugali peaministri António Costa valitsev Sotsialistlik Partei (PS) saavutas pühapäevastel parlamendivalimistel kindla võidu, näitasid valimistulemused.  

Sotsialistid, kes on valitsenud viimased neli aastat kahe vasakäärmusliku erakonna toel, kogusid 36,65 protsenti häältest, selgus siseministeeriumi avaldatud pea täielikest valimistulemustest.  

Praegu on PS-il 230-kohalises parlamendis 86 mandaati. Üksi valitsemiseks vajaliku absoluutse enamuse saavutamiseks tulnuks võita 116 saadikukohta. PS-i 37-protsendine häältesaak annab erakonnale 106 mandaati ega taga parlamendienamust.  

Teise tulemuse tegi suurim opositsioonijõud Sotsiaaldemokraatlik Partei (PSD), kogudes 27,9 protsenti häältest ja saades 77 saadikukohta. 

Kolmandaks jäi 10 protsendiga häältest Vasakblokk, saades 19 kohta. Kommunistid saavad neljandana 12 mandaati, kristlikud demokraadid viiendana viis saadikukohta ja Keskkonnapartei Inimesed-Loomad-Loodus (PAN) neli kohta. 

Valimisaktiivsus oli 54,5 protsenti, mis on madalaim näitaja alates diktatuuri kukutamisest 1974. aastal. Jagamata on veel neli välismaal antud häältest sõltuvat saadikukohta. 

«Poliitiline stabiilsus on Portugali rahvusvahelise usaldusväärsuse ja investorite ligimeelitamise seisukohast esmatähtis. PS püüab otsida lahendusi, mis tagavad stabiilsuse kogu parlamendi mandaadi ajaks,» ütles endine Lissaboni linnapea Costa võidukõnes, lubades jätkata jõupingutusi riigi rahandusolukorra parandamiseks. 

2015. aasta valimistel jäid sotsialistid PSD järel teiseks, kuid Costal õnnestus veenda Vasakblokki ja kommuniste ennast toetama ja seejärel vähemusvalitsuse eesotsas võimule tulla.  

Vasakblokk ja kommunistid avaldasid valmisolekut taas kord sotsialistide valitsust toetada. «Blokk on valmis pidama läbirääkimisi kokkuleppe üle, mis tagab riigi stabiilsuse,» lausus parteijuht Catarina Martins pressikonverentsil. 

Costa avaldaski võidukõnes soovi uuendada oma kogemust poliitilisest liidust vasakradikaalidega. «Need valimised näitasid, et portugallastele meeldib Geringonça, neile meeldib see poliitiline lahendus,» ütles peaminister viitega viimased neli aastat toiminud vähemusvalitsuse mudelile, mis toetub parlamendis vasakradikaalide häältele. 

Portugalis on Costa ametiajal eelarvepuudujääk kahanenud ja majandus kasvanud rohkem kui Euroopa Liidu keskmine, ehkki ta on tühistanud mõned ebapopulaarsed kasinusmeetmed, mis tema paremtsentristist eelkäijad 78 miljardi euro suuruse rahvusvahelise päästepaketi tingimusena olid kehtestanud.

Sotsialistlik Partei oli mitu kuud enne valimisi paremtsentristlikust PSD-st mitmekümne protsendipunktiga ees, kuid kampaania lõpuosas vahe vähenes. 

Reedel avaldatud viimaste arvamusküsitluste tulemused andsid sotsialistidele 36-39 toetusprotsenti, suurimale opositsioonierakonnale PSD-le 25-30 protsenti.

Portugali proportsionaalse valimissüsteemi järgi on parlamendi absoluutne enamus olnud 42-45 protsenti häältest, see tähendab aga, et Costal on valitsuse moodustamiseks vaja taas vähemalt ühe partei toetust.

Võimalikud on kommunistid ja Vasakblokk, kes toetasid tema senist valitsust, aga uueks kaalukeeleks võib saada ka erakond PAN, kellel on 3-4-protsendine toetus.

«Kõige tõenäolisem tulemus on Sotsialistliku Partei vähemusvalitsus, mida toetavad radikaalsed väikeparteid, või vähem tõenäolisena väike keskkonnapartei PAN,» ütles konsultatsioonifirma Eurasia Group analüütik Federico Santi. 

Seekord on sotsialistidel alternatiive, ütles politoloog Pedro Norton rahvusringhäälingule RTP. «On stiimul valitseda üksi, taotledes ad hoc korraldusi» seaduste vastuvõtmiseks, lisas ta. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles