K, 8.02.2023

Kuus päeva ja 104 hukkunut: Iraagis jätkuvad protestid

Kuus päeva ja 104 hukkunut: Iraagis jätkuvad protestid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Eelmisel teisipäeval Iraagis alguse saanud meeleavaldustel on hukkunud üle saja inimese ja täna tunnistas Iraagi armee, et protestijate vastu on kasutatud ülemäärast jõudu. 

«Meil on kõrini, kõrini!,» karjus üks noor protestija. «Nad varastasid meie tuleviku ja nüüd nad tapavad meid.»

Sotsiaalmeedias levivad videod sellest, kuidas julgeolekujõud avasid eelmisel nädalal Iraagis tänavatele tulnud meeleavaldajate vastu tule. Lisaks on protestijate vastu kasutatud pisargaasi ja veekahureid. 

Meeleavalduste käigus on hukkunud 104 ja saanud viga üle 6400 inimese, kirjutas Washington Post.

Ajakirjanik Joyce Karam kirjutas Twitteris üht meeleavalduste videoklippi jagades, et meeleavaldajad on sattunud sõjatsooni, sest nende protestile vastati granaadiheitjate ja kuulirahega.

Ainuüksi ööl vastu tänast hukkus Bagdadi Sadr City piirkonnas 13 meeleavaldajat. Täna tunnistas Iraagi armee, et meeleavalduste mahasurumisel on tehtud vigu.

«Kasutati ülemäärast jõudu, oleme asunud võtma vastutusele neid komandöre, kes andsid selleks korralduse,» teatasid relvajõud avalduses. 

Eelmisel nädal alguse saanud protestid on peaminister Adel Abdul Mahdi jaoks tõsine väljakutse. Kui alguses avaldati meelt üksnes kroonilise tööpuuduse ja korruptsiooni vastu, siis nüüd kostab üha valjemaid üleskutseid peaministri tagasiastumiseks ja valitsussüsteemi terviklikuks reformimiseks.

Laupäeval avaldas peaministri kabinet 17 punktist koosneva tegevusplaani, millega valitsus lootis protestijaid rahustada. Muu hulgas lubas valitsus ehitada juurde elupindu ja tõsta töötutele mõeldud toetusi. Samuti pakuti rahalist toetust inimestele, kelle lähedased meeleavalduste käigus hukkusid.

Valitsuse kava aga ei peatanud inimesi ja pühapäeval jätkusid meeleavaldused endises ulatuses.

Internet on riigis tänaseks suletud ja lisaks tänavatel möllavatele rahutustele on võitlustandriks muutunud ka televisioon. Kui riigimeedia näitab rahulikult pealinna tänavatel sõitvaid taksosid, siis opositsiooni väljaanded kajastavad vihast kuulirahet. 

Märksõnad
Tagasi üles