E, 2.10.2023

Süüria kurdid andsid USA-le üle kaks kurikuulsat briti pühasõdalast

Facebook
Comments
2014. aastal tapetud USA ajakirjanik James Foley põlvitamas äärmusrühmituse Islamiriik (IS) džihadisti kõrval sellel sama aasta 19. augustist pärinevast videost tehtud hetktõmmisel.
2014. aastal tapetud USA ajakirjanik James Foley põlvitamas äärmusrühmituse Islamiriik (IS) džihadisti kõrval sellel sama aasta 19. augustist pärinevast videost tehtud hetktõmmisel. Foto: EyePress News/SIPA / EyePress News/SIPA/scanpix

Süüria kurdide käes olnud kaks kurikuulsat briti päritolu äärmusrühmituse Islamiriik (IS) pühasõdalast on antud üle USA-le ja viidud riigist välja, ütles Ühendriikide president Donald Trump neljapäeva varahommikul. 

Türgi kolmapäeval alustatud pealetung kurdivõitlejatele Süüria põhjaosas on tekitanud kartusi, et tuhanded IS-i pühasõdalased, kes langesid lääneriikide toel võidelnud kurdivägede kätte, võivad põgenema pääseda ja aidata rühmitusel taas pead tõsta. 

«Juhuks kui kurdid või Türgi peaksid kontrolli kaotama, on USA juba viinud Süüriast välja kaks ISIS-e võitlejat, keda seostatakse peade maharaiumisega Süürias ja keda tuntakse biitlitena, ja paigutanud nad kindlasse asukohta, mis on USA kontrolli all,» kirjutas Trump Twitteris. 

«Nad on halvimast halvimad,» lisas Ühendriikide riigipea. 

Kaks džihadisti, kellest Trump rääkis, kuulusid äärmiselt vägivaldsesse neljast britist koosnenud rühma, mis röövis ja piinas IS-i kalifaadi kõrghetkel Süürias ja Iraagis välismaalasi, teiste seas ajakirjanikke. Neid hakati hüüdma biitliteks. 

USA kaitseametnik kinnitas varem kahe «suure väärtusega» IS-i võitleja kurdide juhitud Süüria Demokraatlikelt Jõududelt (SDF) USA-le loovutamist.  

«Nad on viidud Süüriast välja ja neid hoitakse kindlas kohas,» ütles ametnik. «Neid hoiab sõjaõiguse alusel kinni sõjavägi.» 

Briti pühasõdalastest kolmas hukkus droonirünnakus ja neljas on Türgis terrorismisüüdistustes süüdimõistetuna vanglas. 

Rühma süüdistatakse umbes 20 välisriikide kodaniku röövimises ja neilt pea maharaiumises. Tapetute seas on ka 2014. aastal mõrvatud USA ajakirjanik James Foley. 

SDF hoiab Süürias oma vanglates umbes 10 000 IS-i võitlejat, kelle seas on umbes 2000 välismaalast, paljud neist eurooplased, kelle päritoluriigid ei ole nõustunud neid tagasi võtma. 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles