Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Saudi naised said õiguse sõjaväega liituda

Saudi naised Riyadis. FOTO: FAISAL Al NASSER / Reuters / Scanpix

Ultrakonservatiivne Saudi Araabia teatas täna, et lubab naised kuningriigi sõjaväkke ning alustab laiapõhjaliste majanduslike ja sotsiaalsete reformidega.

Reformi eesmärgiks on suurendada naiste õigusi, kuigi inimõigusrühmitused on kritiseerinud Riyadi naisaktivistide tagakiusamise eest.

«Järjekordne samm jõustamise suunas,» kirjutas Saudi välisministeerium Twitteris, lisades, et naistel lubatakse teenida reameeste, kapralite ja seersantide auastmetes. Eelmisel aastal lubas Saudi Araabia naistel julgeolekujõududega ühineda.

Teiste uuenduste seas lubatakse naised järgmisest aastast spordistaadionitele, mis on olnud varem vaid meeste pärusmaa. Samuti plaanib kuningriik kaotada keelu kinodele ning segasoolistele pidustustele.

Kuningriigi de facto valitseja kroonprints Mohammed bin Salman on andnud heakskiidu mitmetele reformidele, millega soovitakse naiste õigusi laiendada. Näiteks said naised õiguse juhtida autot ja reisida välismaale ilma meessoost «kaitsja» järelvalveta.

Samal ajal on kroonprints aga andnud nõusoleku mitme tuntud naisõiguslase vahistamiseks.

Reformid on osa Saudi Araabia 2030. aasta strateegiast, mille eesmärk on laiendada riigi tuluallikaid maavarade müügilt ka teistesse valdkondadesse, eriti turismile.

Tagasi üles
Back