iDeal kampaania

EK kaebas Poola uue kohtuseaduse tõttu EL-i kohtusse

Kohtuhaamer.

FOTO: KRISTJAN TEEDEMA /

Euroopa Komisjon kaebas neljapäeval Poola riigi kohtusüsteemi sõltumatust ähvardava seaduse tõttu EL-i kõrgeimasse kohtuinstantsi.

Tegemist on EL-i kolmanda kaasusega Poola valitsuse vastu justiitsküsimustes. Uus Poola seadus «ei anna tagatist, et kohtunikud on vabad poliitilisest kontrollist», teatas Euroopa Komisjon avalduses. 

Komisjoni järjekordne rünnak tuli enne Poola pühapäevaseid parlamendivalimisi, kus parempoolsele ja EL-i vastasele võimuerakonnale Seadus ja Õiglus (PiS) terendab võit, mis tõotab poliitilise vastasseisu jätkumist aastateks.

«See on poliitiline akt, katse sekkuda Poola valimistesse,» ütles justiitsminister Zbigniew Ziobro uudisteagentuurile PAP.

EL-i samm toob aga kasu asemel kahju, hoiatas ta. «Poola on tänu ajaloolistele kogemustele tema valimistesse sekkumise katsete suhtes väga tundlik.»

Ziobro oli varem palunud komisjonil lükata otsuse langetamine valimisjärgsesse aega.

EL-i otsuses heidetakse Poola uuele seadusele ette, et see võimaldab kohtunike otsuste sisu põhjal nende suhtes distsiplinaarmenetlusi algatada ja sanktsioone kehtestada. 

PiS viis 2015. aastal võimule tulles läbi ulatuslikud reformid, mida oli nende väitel vaja korruptsiooni väljajuurimiseks ja vabanemaks kommunismiaja jäänukitest kohtusüsteemis.

Komisjon on aga korduvalt hoiatanud, et muudatused õõnestavad põhimõtteid, millele Poola EL-iga liitudes alla kirjutas.

Tagasi üles