Türgi pole Süürias veel Trumpi jaoks piire ületanud

Donald Trump.

FOTO: Jim Mone / AP

​Türgi pole Süürias veel ületanud USA presidendi Donald Trumpi jaoks punast joont, teatas neljapäeval tundmatuks jääda soovinud riigiametnik.

Ametniku sõnul on punased jooned näiteks etniline puhastus või massiline pommitamine, mis suunatud selgelt tsiviilelanikkonna vastu.

«Aga asi on alles alguses. Olukorda jälgitakse suure tähelepanuga,» lisas allikas.

Trumpi sõnul võib USA olla Türgi ja kurdide läbirääkimiste vahendaja.

«Meil on kolm võimalust. Saata tuhandeid sõdureid ja võita sõjaliselt. Lüüa Türgit tugevasti rahandus- ja majandussanktsioonidega. Või olla läbirääkimistel vahendajaks Türgi ja kurdide vahel,» kirjutas Trump sotsiaalmeedias.

Kuulduste kohaselt on Trump teinud diplomaatidele ühtlasi ülesandeks vahendada vaherahu Türgi ja kurdivägede vahel Süürias.

«Meile on antud presidendilt ülesanne proovida leida vaenupoolte vahel ühishuvisid, et meil õnnetuks leida tee vaherahuni,» ütles üks tundmatuks jääda soovinud diplomaat.

Türgi alustas kolmapäeval pealetungi Põhja-Süürias tegutsevatele kurdi üksustele ning plaanib luua seal piirist 30 kilomeetri sügavuse puhverala, kuhu tahab saata umbes miljon Türgis elavat Süüria päritolu põgenikku.

ÜRO peasekretär António Guterres väljendas neljapäeval Türgi vägede Süüriasse pealetungi pärast sügavat muret.

«Ma tahan väljendada sügavat muret olukorra pingestumise tõttu, kui me oleme tunnistajaks vägivalla hoogustumisele Süüria idaosas,» ütles Guterres pressikonverentsil Kopenhaagenis.

Tagasi üles
Back