Süüria kurdid ärgitavad USA-d täitma oma moraalseid kohustusi

USA sõjaväe sõiduk patrullimas täna Süürias Hasakeh' provintsis Tal Baydari linnas.

FOTO: Delil Souleiman / AFP / Scanpix

Kurdide juhitud Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) ärgitasid täna oma liitlast USA-d täitma võetud moraalseid kohustusi ning kaitsma kurde nüüdseks neljandat päeva kestva Türgi pealetungi eest.

«Meie liitlased olid lubanud meile kaitset..., kuid hülgasid meid äkitselt ja ilma hoiatuseta ebaõiglase otsusega, millega viisid oma sõdurid ära Türgi piirilt,» teatas SDF.

«Ärgitame meie liitlasi täitma oma kohust ning kandma oma moraalseid kohustusi» kaitsta meid läbi õhuruumi sulgemisega Türgi sõjalennukitele, lisas ta.

SDF oli Süürias peamine partner USA juhitud koalitsioonile, mis üritas hävitada äärmusrühmituse Islamiriik (IS) niinimetatud kalifaati. Lahingutes sai surma 11 000 SDF-i võitlejat, enne kui üksus suutis koalitsiooni toel kalifaadi märtsis purustada.

Türgi alustas kurdidele pealetungi pärast seda, kui USA president Donald Trump käskis esmaspäeval ameerika sõduritel Türgi-Süüria piirilt taanduda.

Nüüd süüdistatakse Trumpi Türgi sõjaoperatsioonile rohelise tule andmises.

President asus seejärel oma Ankara-poliitikat karmistama ning ähvardas reedel kehtestada Türgile halvavad sanktsioonid, kuid pealetung liiga kaugele läheb.

SDF aga ütles laupäeval, et sanktsioonid Süürias midagi ei muuda, sest Türgi saab nendest hoolimata pealetungi jätkata.

Türgi õhulöögid kurdide linnadele ning suurtükkide vastastikune tulistamine suurendab hukkunute arvu alates kolmapäevast mõlemal pool piiri.

Süüria pool piiri on Türgi rünnakutes surma saanud 28 tsiviilisikut ja 74 SDF-i võitlejat, ütleb vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Türgi pool piiri on kurdide rünnakutes surma saanud 17 tsiviilisikut, ütlevad kohalikud võimud ja väljaanded.

ÜRO sõnul on Kirde-Süürias vältavate lahingute eest pidanud põgenema 100 000 inimest.

Tagasi üles