Igast kümnest Lääne-Euroopa naisest kuus on kogenud tööl seksismi

Meeleavaldus Berliinis 8. märtsil, kus nõuti rahvusvahelisel naiste päeval naistele rohkem võrdsust ning protestiti seksismi vastu.

FOTO: Christian Spicker / www.imago-images.de / Scanpix

Euroopa naistest 60 protsenti on kogenud tööl soopõhist või seksuaalvägivalda, selgus viies Lääne-Euroopa riigis tehtud tehtud ning täna avaldatud küsitlusest.

Prantsuse uuringufirma Ifop leidis, et selliseid rünnakuid on viimase 12 kuu jooksul kogenud 21 protsenti küsitletud naistest ning neist 40 protsenti olid alla 30-aastased.

Rohkem kui 10 protsenti 5000 küsitletust – 9 protsenti Prantsusmaal, 15 protsenti Hispaanias – ütlesid, et nende kaastöötaja üritas neilt välja pressida soovimatut seksi. Uuringu autorite sõnul ilmestab see nõusolekut ümbritsevat halli ala, mida võidakse kellegi vastu ära kasutada tema endale allutamiseks, hirmutamiseks või manipuleerimiseks.

Lisaks ütles 9 protsenti naistest, et kolleeg survestas neid vähemalt korra sooritama seksuaalse iseloomuga akti vastutasuks töökoha või edutamise eest.

Umbes 18 protsendi sõnul katsuti neid sobimatult. Näiteks pandi neile käsi tagumikule või neid kas kallistati või suudeldi vastu tahtmist.

Ifop küsitles naisi Prantsusmaal, Saksamaal, Itaalias, Suurbritannias ja Hispaanias.

Uuringu järgi olid kõige tavalisemad seksuaalrikkumised, mille seas on vilistamine, žestid, jämedad kommentaarid ja himurad pilgud. Neid oli kogenud 46 protsenti küsitletutest. Eriti kõrge oli näitaja Saksamaal – 56 protsenti.

Uuringu autorite sõnul suudab vaikusemüürist välja murda vaid väike osa töökohal seksuaalvägivalda kogenud naistest.

Vaid 13 protsenti naistest, keda puudutati kohatult, ja 16 protsenti neist, keda survestati seksuaalsesse suhtesse, ütlesid, et nad arutasid juhtunut kellegagi ja üritasid lahendada probleemi töökohasiseselt.

Ifop küsitles naisi aprillis veebiküsitlusega mõttekodade Fondation Jean-Jaurès ja European Foundation for Progressive Studies tarbeks.

Tagasi üles