N, 28.09.2023

Modi: tippkohtumine tõi India ja Hiina suhetes uue koostööajastu

Facebook
Comments
India peaminister Narendra Modi (vasakul) ja Hiina president Xi Jinping laupäeval India kuurortlinnas Mahbalipuramis mitteametliku tippkohtumise teisel päeval.
India peaminister Narendra Modi (vasakul) ja Hiina president Xi Jinping laupäeval India kuurortlinnas Mahbalipuramis mitteametliku tippkohtumise teisel päeval. Foto: Li Peng/imago/Xinhua

India peaminister Narendra Modi ütles laupäeval, et tippkohtumine Hiina liidri Xi Xinpingiga pani aluse «uuele koostööajastule» kahe naaberriigi suhetes. 

Modi ja Xi kahepäevane mitteametlik tippkohtumine India kuurortlinnas Mahbalipuramis oli liidrite teine kohtumine viimase aasta jooksul. Kohtumise eesmärk oli leevendada pingeid seoses piirivaidluste, Kashmiri olukorra ning Hiina ülekaalu tõttu kahepoolses kaubavahetuses. 

Laupäeval jalutasid liidrid esmalt Bengali lahe ääres ja pidasid ookeanile avaneva vaatega majas silmast silma kõnelusi. Hiljem liitusid nendega mõlema riigi ametlikud delegatsioonid. 

Modi ütles laupäeval, et mullune tippkohtumine Hiinas Wuhanis «suurendas kahepoolsete suhete stabiilsust ja andis neile uut hoogu». 

«Tänane kohtumine paneb aluse meie riikide uuele koostööajastule,» ütles India peaminister kohtumise algul, rääkides selle aluseks olevast Chennai visioonist. 

Mahbuliparum asub India suurlinnast umbes 60 kilomeetrit lõunas. 

Xi ütles oma avasõnavõtus tippkohtumise delegatsioonidele, et tema ja Modi pidasid sõpradena siiraid arutelusid. 

India valitsus teatas pärast kohtumist, et liidrid kinnitasid üle eelmisel kohtumisel antud lubaduse, et «mõlemad pooled haldavad läbinägelikult omavahelisi erimeelsusi ja ei luba ühelgi erimeelsusel kasvada üle vaidluseks». 

Hiina ametlik uudisteagentuur Xinhua edastas pärast kohtumist Xi sõnad, et Hiina-India suhted on sisenenud pärast Wuhani kohtumist uude terve ja stabiilse koostöö etappi. 

«Heade suhete hoidmine ja arendamine kahe riigi vahel on Hiina kõigutamatu poliitika,» vahendas agentuur presidendi sõnu. 

Enne kohtumist spekuleeriti selle üle, et kõnelusi võivad varjutada kahe riigi tõsised erimeelsused eelkõige Kashmiri küsimuses, aga ka teistel teemadel. 

Hiinale valmistas pahameelt India augustikuine otsus Kashmir ja Jammu osariik kaheksa jagada, kuivõrd see teeks Ladakhi piirkonnast Indias eraldi haldusüksuse. Hiina peab osa Ladakhist endale kuuluvaks.

Indiat ärritas samal ajal Hiina diplomaatiline toetus Pakistanile, mille kontrolli all on suur osa Kashmirist.

Kashmiri Pakistani poolel on plaanis ka projektid osana Pekingi hiiglaslikust vööndi ja tee algatusest (BRI). Kaks päeva enne Modiga kohtumist pidas Xi kõnelusi Pakistani peaministri Imran Khaniga.

Pärast liidrite kohtumist teatas India välisministeeriumi kantsler Vijay Gokhale aga, et Kashmiri küsimust kõnelustel ei tõstatatudki. 

Liidrid leppisid kokku hoogustada oma jõupingutusi, survestamaks rahvusvahelist kogukonda tugevdama raamistikku terrorirühmituste väljaõpetamise, rahastamise ja toetamise vastu üle kogu maailma, seisis India avalduses. 

Kahe maailma suurima rahvaarvuga riigi kaasaegse vastasseisu juured on aastakümnete taguses ajas. Delhi ja Peking pidasid 1962. aastal maha sõja vaidlusaluste territooriumite pärast Himaalajas. Tänaseni esineb naaberriikide vahel piirialadel aeg-ajalt sõjalisi vastasseise. 

Modi ja Xi «kordasid üle oma arusaama, et jõupingutusi rahu ja rahulikkuse tagamiseks piirialadel jätkatakse», seisis India avalduses. 

Xinhua edastas Hiina riigipea sõnad, mille järgi peaksid riigid püüdlema piiriküsimuses lahenduse poole, mis on aus, mõistlik ja vastuvõetav mõlemale poolele. 

Kaubanduses ühendab kaht suurriiki vajadus toime tulla protektsionistliku USA-ga ning mõlemad tahavad suuremat ligipääsu teineteise turule. India on eriti mures Hiina 57 miljardi dollari suuruse ülejäägi pärast kahepoolses kaubanduses. 

India avalduses tippkohtumise tulemuste kohta teatati, et peagi alustatakse kõrgetasemelisi kõnelusi selle üle, kuidas paremini tasakaalustada kahe riigi kaubavahetust. Selles lisati, et Modi ja Xi leppisid kokku ka suuremate piiriüleste investeeringute julgustamises. 

Mainimata jäid Hiina jõupingutused Delhi keelitamiseks andma Hiina telekomihiiule Huawei tähtis roll India üleminekus 5G võrgule. 

Xinhua teatel ütles Hiina president, et kaks riiki peaksid püüdlema partnerluse poole tootmises. Xi kutsus Hiina farmaatsia- ja IT-firmasid Hiinasse investeerima, lisas agentuur. 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles