Poolas on opositsiooniparteidel napp võimalus valimistel võim võtta

Naine vaatamas valimisplakateid Poola pealinnas Varssavis.

FOTO: © Kacper Pempel / Reuters / Scanpix

Poolas toimuvad täna parlamendivalimised, kus võitu ennustatakse valitsevale erakonnale Seadus ja Õiglus (PiS). Erakond aga ei pruugi aga saavutada enamust, mis annaks opositsiooniparteidele napi võimaluse võim võtta. 

Opositsioon sai viimasel hetkel jõulise toetuse värskelt Nobeli kirjanduspreemia laureaadilt Olga Tokarczukilt, kes kutsus poolakaid valima arukalt «demokraatia ja autoritaarsuse vahel» ja nimetas seekordseid valimisi kõige olulisemateks alates kommunismi kokkuvarisemisest 1989. aastal. 

Alates 2015. aastast võimul olev PiS, mida juhib ekspeaminister Jaroslaw Kaczynski, on püüdnud mobiliseerida maapiirkondade vaesemaid valijaid, lubades madalapalgalistele maksusoodustusi ning pensioni ja miinimumpalga tõusu.

Opositsiooniline Kodanike Koalitsioon (KO) rõhutas valimiskampaanias õigusriiki ning tõi esile võimuerakonna korruptsiooniskandaale, kohtureformi ja rünnakuid ajakirjanduse vastu. 

Parlamenti pääsu on loota ka vasakpoolsetel ja kahel väikeparteil.

Kaks reedel avaldatud arvamusküsitlust näitavad, et PiS-i enamus on ohus, kuna võimuerakonda toetab 40-41,7 protsenti valijaist opositsiooni 41,4-45 protsendi vastu. 

Valimisjaoskonnad avatakse kell seitse Eesti aja järgi ja suletakse kell 21. Lävepakuküsitluste tulemused avaldatakse pärast valimisjaoskondade sulgemist, esialgseid tulemusi on oodata esmaspäeval.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles