Meedia: Bolton hoiatas teisi «käsigranaat» Giuliani eest

Rudy Giuliani.

FOTO: JOSHUA ROBERTS / REUTERS

Valge Maja väidetav Ukraina survestamise kampaania valmistas endisele riikliku julgeoleku nõunikule John Boltonile niivõrd suurt muret, et ta teavitas ühte advokaati ning hoiatas lähikondlasi president Donald Trumpi Ukraina varipoliitikat juhtinud Rudy Giuliani eest.

Giuliani juhtis presidendi püüdlusi survestada Ukrainat uurima demokraadist presidendikandidaati Joe Bidenit ja tema poega. 

Esmaspäeval kongressis suletud uste taga ütlusi andnud Valge Maja eksnõuniku Fiona Hilli sõnul oli Boltoni arvates Giuliani «käsigranaat, kes kõik õhku laseb», kirjutas leht New York Times.

Seisukohta kajastas eraldiseisvalt ka NBC News. AFP-l avaldust iseseisvalt kinnitada ei õnnestunud.

Pärast «teravat mõttevahetust» Gordon Sondlandiga, kes on USA suursaadik Euroopa Liidus ja kes Giulianiga survekampaanias koostööd tegi, palus Bolton Hillil teavitada asjast ühte riikliku julgeoleku nõukogu advokaati, kirjutas Times.

Valge Maja kantselei ülemale Mick Mulvaneyle viidates olevat Bolton Hilli sõnul öelnud: «Ma pole osa mis tahes narkoleppest, mida Rudy ja Mulvaney kokku keedavad.» Times tugines kirjutises kahele Hilli ülekuulamisega kursis olevale isikule.

Hill andis ütlusi pärast väiteid, et Trump survestas Ukraina presidenti Volodõmõr Zelenskõid uurima Bideneid 25. juulil telefonikõnes. Sellest kõnest sai demokraatide kontrollitud esindajatekojas alguse tagandamisuurimine.

Valge Maja avaldatud telefonikõne protokollist selgub, et Trump tahtis Zelenskõilt teenet. USA demokraatide arvates tähendas teene Bideni ja tema poja uurimist. Biden juhtis eelmise USA presidendi Barack Obama Ukraina-poliitikat ning poeg töötas Ukrainas ühes gaasifirmas.

Giuliani ütles esmaspäeval enda kaitseks: «Ma ei tunne Fionat ega suuda aru saada, millest ta räägib.» Giuliani sõnul viisid ta ukrainlastega kokku välisministeeriumi ametnikud, kirjutas Washington Post.

Times kirjutas eelmisel nädalal, et Giuliani ise on föderaalprokuratuuris uurimise all sobingute pärast, mis ta Kiievis Trumpi heaks tegi.

Bolton lahkus valitsusest septembris ning Hill lahkus pisut enne juulis toimunud Trumpi-Zelenskõi telefonikõnet.

Tagasi üles