T, 3.10.2023

Nausėda: Leedu usaldab USA-d Süüria arengutest hoolimata

BNS
Facebook
Comments 2
Leedu president Gitanas Nausėda (vasakul) 5. septembril Brüsselis koos Belgia peaministri Charles Micheliga.
Leedu president Gitanas Nausėda (vasakul) 5. septembril Brüsselis koos Belgia peaministri Charles Micheliga. Foto: DIRK WAEM/AFP/Scanpx

Leedu president Gitanas Nausėda ütles kolmapäeval, et Leedu usaldab endiselt USA-d, vaatamata olukorrale Süürias, kus USA on oma vägede väljaviimisega riigi põhjaosas teinud võimalikuks Türgi rünnaku oma liitlaste, kurdi vägede vastu.

President avaldas arvamust, et USA alalise väeüksuse paigutamine Leetu on endiselt võimalik.

USA presidendi Donald Trumpi 7. oktoobri otsusele seni Süüria-Türgi piiril Türgi sõjaväe ja Süüria kurdide võitlejate vahel puhvrina tegutsenud USA väed piirkonnast välja viia järgnes Türgi sõjaline rünnak kurdi vägedele. 

Türgi tõlgendas USA vägede lahkumist loa saamisena operatsiooni alustamiseks kurdide rahvakaitseüksuste (YPG) ja kurdide juhitud SDF-i vastu, keda Ankara peab terrorirühmitusteks. 

SDF oli Süürias ja Iraagis äärmusrühmituse Islamiriik (IS) kalifaadi purustamise nimel tegutsenud USA juhitava rahvusvaheline koalitsiooni peamine partner Süürias, tegutsedes riigis sisuliselt lääneriikide maaväena. Lahingutes sai surma 11 000 SDF-i võitlejat, enne kui üksus suutis koalitsiooni toel kalifaadi purustamise märtsis lõpule viia. 

Süüria kurdid on süüdistanud Ühendriike enda ootamatus hülgamises ja oma moraalsetest kohustustest taganemises. 

Vastuseks küsimusele, mida Leedu USA liitlaste hülgamisest õppis, kostis Nausėda, et ta ei kahtle Washingtoni edaspidistes lubadustes.

«Ei maksa sellest mingit õppetundi teha. Te mõistate suurepäraselt, et USA poliitika on USA enda asi, me kõik peame Ühendriike väga vastutustundlikuks partneriks, kes ei ole siiamaani lasknud meid kahelda oma Leedule antud lubaduste pidamises,» ütles president teisipäeval.

Nausėda sõnul on tal Leedu-USA sõjalise koostöö tugevnemise üle hea meel. Ta rõhutas, et sel nädalal tuli Leetu pooleks aastaks pooltuhat USA sõjaväelast.

Presidendi sõnul näitab Poola edu Washingtoni veenmisel tuhandete sõdurite alaliseks paigutamiseks oma alale, et sellega võib saada hakkama ka Leedu.

«See on tegelik püüd ja järjekindla koostöö korral saavutatav, mida me edaspidi ka teeme,» ütles Nausėda.

Riigipea jälgib enda sõnul olukorra pingestumist Süürias murega ja loodab, et konflikti lahendamise poliitilised ja diplomaatilised vahendid ei ole veel ammendatud.

«Tahaksime uskuda, USA president leiab viisi veenda Türgit lõpetama seda verist kallaletungi ja naasma mure tsiviliseeritud lahendamise juurde,» sõnas president.

Esmaspäeval saabusid Leetu esimesed 200 pooleks aastaks riiki jääva USA maaväe pataljoni sõdurit, kellega liituvad oktoobri lõpus ülejäänud 500-mehelise pataljoni sõdurid. 

USA üksus jääb Leetu kevade lõpuni. 

Facebook
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles