Rumeenia president esitas peaministrikandidaadiks liberaal Orbani

Rumeenia president Klaus Iohannis (paremal) ja peaministrikandidaadiks nimetatud liberaalide liider Ludovic Orban teisipäeval Bukarestis.

FOTO: EPA/Scanpix

Rumeenia president Klaus Iohannis nimetas teisipäeval pärast sotsiaaldemokraatide valitsuse kukutamist umbusaldamise teel eelmisel nädalal peaministrikandidaadiks liberaalide liidri Ludovic Orbani. 

Endine transpordiminister Orban (56), kes juhib Rahvusliberaalset Parteid (PSL), peab peaministriks saamiseks pälvima Rumeenia killustunud parlamendi toetuse.  

Iohannis nimetas Orbani peaministrikandidaadiks pärast parlamendifraktsioonidega peetud kaht konsultatsioonivooru. 

PSD juhtis opositsiooni püüdlusi eelmise peaministri Viorica Dăncilă Sotsiaaldemokraatliku Partei (PSD) valitsuse kukutamiseks, mis sai parlamendis napi häälteenamusega teoks 10. oktoobril. 

Loodava valitsuse üks esimesi ülesandeid on 2020. aasta riigieelarve koostamine keerulises rahanduslikus olukorras, mida on süvendanud eelmise valitsuse võimulejäämise nimel tehtud otsused.

Rumeenias peetakse 10. novembril presidendivalimiste esimene voor, kus kandideerivad teiste seas ka Iohannis ja Dăncilă. 

PSD on domineerinud Rumeenia poliitikas viimased 30 aastat, kuid erakond ei ole suutnud võita presidendivalimisi alates 2000. aastast. Alates 2015. aasta lõpust on Rumeenia president Iohannis, kes on teatanud teiseks ametiajaks riigipeaks pürgimisest.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles