USA asepresident ja välisminister lahkusid Türki relvarahu nõudma

USA välisminister Mike Pompeo (vasakul) ja asepresident Mike Pence kolmapäeval Washingtonis enne äralendu Türki.

FOTO: Jacquelyn Martin/AP/Scanpix

USA asepresident Mike Pence ja välisminister Mike Pompeo lahkusid kolmapäeva õhtul Ühendriikidest Türki eesmärgiga veenda Ankarat Süüria põhjaosas relvarahu kehtestama.  

«Meie missioon on uurida, kas oleks võimalik kehtestada relvarahu, ja näha, kas me saaksime vahendada selle saavutamist,» ütles Pompeo välisministri lennukis ajakirjanikele. 

Eri lennukites lendaval Pence'il ja Pompeol on neljapäeval kavas kõnelused Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga olukorras, kus on ebaselge, kas Türgi riigipea kavatseb nad kokku võtta. 

Erdoğan ütles kolmapäeval, et ei kavatse USA asepresidendi ja välisministriga kohtuda, kuid tema kantselei teatas mõni tund hiljem, et kohtumine on siiski kavas.

Pence'i kantselei teatel kavatsevad Ühendriigid kehtestada Türgile karistavad majandussanktsioonid, kui Ankara ei nõustu viivitamatu relvarahuga. 

USA kehtestas esmaspäeval sanktsioonid kolmele Türgi ministrile ja kahele ministeeriumile.

Türgi väed tungisid 9. oktoobril Põhja-Süürias kurdi rahvakaitseüksuste (YPG) ja kurdide juhitud Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) käes olevatele aladele pärast seda, kui Trump teatas USA vägede lahkumisest piirkonnast.  

Türgi peab YPG-d ja SDF-i PKK Süüria haruks ja seega terroristlikuks. 

USA presidendi ootamatu otsus Ühendriikide väed Süüria kirdeosast välja viia jättis lääneriikide toel Süürias äärmusrühmituse Islamiriik (IS) alistanud SDF-i Türgi vägede ja nende Süüria liitlaste meelevalda.

Kurdid on enda kaitsmiseks Türgi pealetungi eest sõlminud kokkuleppe Süüria režiimiga, kelle väed sisenesid pühapäeval koos Vene vägedega piirkonda ja on võtnud enda kontrolli alla mitu linna.

Pompeo peatub pärast Türgi-visiiti reedel Jeruusalemmas, et kohtuda Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga aruteluks Süüria ja vajaduse üle seista vastu Iraani režiimi destabiliseerivale käitumisele piirkonnas, seisis USA välisministeeriumi avalduses. 

Pärast seda reisib Ühendriikide välisminister Brüsselisse kohtuma NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga, lisas välisametkond. 

Tagasi üles