Venezuela sai ÜRO Inimõiguste Nõukogu liikmeks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
UNHRC 40. aasta kohtumine. 25.02.2019
UNHRC 40. aasta kohtumine. 25.02.2019 Foto: Xu Jinquan/imago/Xinhua/Scanpix Baltics

Venezuela võitis täna ÜRO Peaassambleel koha ÜRO Inimõiguste Nõukogus (UNHRC), seda hoolimata mitmete inimõigusorganisatsioonide ja Ladina-Ameerika riikide vastuseisust. 

UNHRC-is on 47 liiget, kes valitakse kolmeks aastaks. Maksimaalselt võib liige nõukogus olla kaks ametiaega järjest. Iga maailma regiooni esindab nõukogus teatud arv riike.

Ladina-Ameerikale eraldatud kaheksast kohast on vabad kaks, millest üht taotles neljapäevasel hääletusel endale Venezuela. 

President Nicolás Maduro juhitud Venezuela valitsus on vangistanud mitmeid opositsioonitegelasi ning võime süüdistatakse piinamises ja kohtuvälistes arreteerimistes. Enam kui 50 riiki tunnustab Venezuela ajutise presidendina Maduro asemel parlamendispiikrit Juan Guaidót. 

Üht Ladina-Ameerikale eraldatud kohta tahab endale ka Brasiilia ja teist Costa Rica. 

«Tõsiste inimõigusrikkumiste tõttu, mida on kinnitanud ÜRO, ei ole Venezuela režiim adekvaatne kandidaat Inimõiguste Nõukokku,» ütles Costa Rica president Carlos Alvarado 3. oktoobril. 

Ameerika Riikide Organisatsiooni peasekretär Luis Almagro lükkas samuti tagasi idee Venezuela astumisest UNHRC liikmeks. 

Septembris lõi UNHRC ekspertide grupi, et uurida Venezuelas alates 2014. aastast väidetavalt sooritatud inimõigusrikkumisi. 

ÜRO Peaassamblee valib neljapäeval nõukokku 14 uut liiget, kelle ametiaeg algab 2020. aasta jaanuaris. 

Tagasi üles