Tšiili president kuulutas Santiagos rahutuste tõttu välja eriolukorra

Santiago metroojaama leekides piletikassa.

FOTO: Reuters / Scanpix

Tšiili pealinnas Santiagos kuulutati ööl vastu laupäeva, pärast vägivaldseid meeleavaldusi metroopiletite hinnatõusu üle, välja eriolukord. 

«Ma olen kuulutanud välja eriolukorra ja selleks olen vastavalt meie eriolukorra seaduse sätetele määranud kindralmajor Javier Iturriaga del Campo riikliku julgeoleku juhiks,» ütles president Sebastián Piñera. 

Linna mitmes piirkonnas puhkeid kokkupõrked märulipolitseiga ja metroosüsteem suleti pärast rünnakuid mitme jaama vastu.

Vägivaldsed kokkupõrked eskaleerusid öö saabudes, kui elektrifirma ENEL-i hoone ja Tšiili riikliku panga hoone kesklinnas süüdati. Mitmetes metroojaamades loobiti süütepomme ja puhkesid tulekahjud. 

Rahutused käivitas metroopiletite hinnatõus 800 peesolt 830-le tipptunnil. Jaanuaris oli hinda tõstetud juba 20 peeso võrra. 

Pärast rünnakuid metroojaamades suleti terve metroovõrgustik, mis on Santiago üheks tähtsamaks transpordivahendiks. Metrooronge kasutab igapäevaselt umbes kolm miljonit pealinna elanikku. 

«Terve võrgustik suleti meeleavalduste ja hävingu tõttu, mis ei sobi minimaalsete julgeolekutingimustega reisijatele ja töölistele,» teatas Santiago metroofirma Twitteris pärast rünnakuid pea kõigis 164 peatuses, kus purustati paljud väravad.

Santiago metroo on 140 kilomeetrit pikk ja seega pikim terves Lõuna-Ameerikas. Nädalavahetuseks jääb regiooni moodsaim metroo arvatavalt suletuks ja avatakse järkjärgult tuleval nädalal.  

Metroo sulgemise tõttu pidid paljud Santiago elanikud kõndima koju jala, mis tekitas pealinna tänavatel kaose. 

Protestijad rajasid barrikaade mitmes Santiago linnaosas ja sattusid kokkupõrgetesse politseiga, kes kasutasid meeleavaldajate vastu veekahurit ja pisargaasi. 

«See vajadus kõike lõhkuda pole protesteerimine, see on kuritegelik,» ütles president raadiointervjuus. 

Neljapäeval võeti 133 inimest kinni metroojaamades kahju tekitamise eest, mis ulatub kokku umbes 500 miljoni Tšiili peesoni. 

Tagasi üles