USA: Arhangelski plahvatuse põhjustas merepõhjast üles tõstetud tiibrakett (17)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Tehas, kus toodetakse Burevestniku tiibrakette.
Tehas, kus toodetakse Burevestniku tiibrakette. Foto: RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT/EPA/SCANPIX

USA kaitseministeeriumi sõnul plahvatas Venemaal Arhangelski oblastis 8. augustil pärast pooleteiseaastast merepõhjas lebamist ülestõstmisel tuumamootoriga tiibrakett Burevestnik.

«Plahvatuse põhjustas tõsine tagasilöök Burevestnikus (NATO klassifikatsioonis Skyfall). Käivitus kontrollimatu tuumareaktsioon, mis tõi kaasa tuumakiirguse vallandumise ajal, mil Vene asjatundjad raketti põhjast üles tõstsid,» ütles USA välisministri abi asetäitja Thomas DiNanno ajalehele The Washington Times.

DiNanno sõnul lebas rakett seal ajast, kui eelmise aasta alguses katsetati seda suure asula lähedal.

Diplomaat rõhutas, et USA peab seda õnnetuse asjaolude varjamiseks.

«Meid teeb kõige rohkem murelikuks valeteave. Teine mure on see, et rakett lebas ookeani põhjas terve aasta. Ja kolmas, et nad üritasid seda varjata,» ütles relvastuskontrolli asjatundja.

Plahvatus Arhangelski lähedal tappis seitse inimest – viis Rosatomi töötajat ja kaks Venemaa kaitseministeeriumi esindajat. Vigastada sai kolm sõdurit ja kolm Rosatomi spetsialisti.

Severodvinski ja Roshidrometi ametnikud teatasid, et Severodvinskis toimunud eriolukorra päeval tõusis radiatsiooni taustkiirgus korraks, kuid seejärel normaliseerus.

Pärast vahejuhtumit suleti kuuks ajaks ujumiseks Valge mere Dvina lahe piirkond.

Hiljem ütles Venemaa president Vladimir Putin, et õnnetus Arhangelski lähedal leidis aset uute relvasüsteemide katsetamise käigus.

Tagasi üles