Tšiili president avalikustas meetmete paketi ebavõrdsuse vähendamiseks

Rahutused.

FOTO: AP/Scanpix

Tšiili president Sebastián Piñera tegi teisipäeval vastuseks neli päeva kestnud vägivaldsetele rahutustele teatavaks meetmete paketi majandusliku ebavõrdsuse vähendamiseks riigis.

Piñera vabandas presidendipaleest tehtud pöördumises esmalt suutmatuse eest kriisi ette näha ja ütles, et valitsus võttis «alandlikkuse ja selgusega vastu sõnumi, mille tšiilllased on meile saatnud».  

Riigipea lubas tõsta universaalset pensioni baasosa 20 protsendi võrra, tühistada 9,2-protsendise elektriarvete tõusu ja esitada seaduse, millega riik võtaks edaspidi enda kanda kuluka haiglaravi eest tasumise.  

Piñera lubas ka riiklikku toetust miinimumpalga tõstmiseks 350 000 peesole (482 USA dollarit) kuus ja ütles, et valitsus juurutab ka tervisekindlustuse ravimitele, mis on Tšiilis piirkonna ühed kallimad. 

Varem teisipäeval kohtus president mõnede Tšiili opositsioonierakondade esindajatega. Kohtumist boikottisid aga kolm suuremat opositsioonijõudu, teiste seas mõjuvõimas Sotsialistlik partei. 

Teisipäevased meeleavaldused möödusid suuresti rahumeelselt, eriti pealinnas, kuigi rüüstamist esines teistes linnades. 

Võimud otsustasid siiski kehtestada neljandat ööd järjest liikumiskeelu. 

Riigi suurim ametiühing, Tšiili Töölise Ühendatud Keskus (CUT) koos veel 18 ühiskondliku organisatsiooniga kuulutas aga neljapäevaks ja reedeks välja streigid ja protestid. 

Tšiili üks suuremaid ärikonglomeraate Quiñenco lubas enne Piñera teadaannet tõsta alates 1. jaanuarist oma töötajate miinimumpalka 500 000 peesole kuus, mis on järsk tõus praeguselt 301 000 peesolt. 

Tšiili rahutused algasid eelmise nädala algul pealinnas Santiagos metroopileti hinnatõusu üle ning on kasvanud suuremaks meeleavalduseks majandusliku ebavõrdsuse vastu.

Tšiili võimud on esimest korda pärast Augusto Pinocheti diktatuuri lõppu 1990. aastal saatnud tänavatele korda tagama sõjaväe. Tšiili 16 piirkonnast üheksas on välja kuulutatud eriolukord.

Hukkunud on 15 ja vigastada saanud sadu inimesi, kellest 200 on viidud haiglasse. Võimud on kinni pidanud üle 2600 inimese. 

Tagasi üles