Uuring: Suurbritannia on tulvil musta raha

FOTO: Dominic Lipinski / PA Wire / PA Images / Scanpix

Suurbritannia on pilgeni täis räpast raha, sest maailma korrumeerunuimad matavad raha luksusjahtidesse, juveelidesse, kinnisvarasse, lennukitesse ja isegi erakoolide õppemaksu, selgub korruptsiooni uuriva ühenduse Transparency International täna avaldatud raportist.

Ühendkuningriigis baseeruvate raamatupidamisfirmade, pankade ja õigusbüroode kaudu on riiki voolanud üle 300 miljardi naela (347 miljardi euro) kahtlast raha, öeldakse üle 400 korruptsiooni- ja rahapesuloo põhjal läbi viidud uuringus.

Transparency pressiesindaja sõnul ulatuvad mõned juhtumid 30 aasta tagusesse aega, kuid enamik on viimasest 10-15 aastast.

«ÜK on kogu maailma korrumpeerunud vara keskus,» jõudis organisatsioon järeldusele.

«See raha on omandatud ÜK-sse ja tema offshore finantskeskustesstesse koondunud kompaniide abiga. Seda investeeritakse siin luksuskinnisvarasse, kasutatakse juurdepääsuks prestiižikatele institutsioonidele ja privilegeeritud elustiilile,» öeldakse raportis.

Raport võtab kokku: «Märkimisväärne osa sellest rahast on omandanud need, kes on neile usaldatud võimu isiklikes huvides kuritarvitanud.»

Transparency Internationali sõnul on nemad tuvastanud 86 finantsinstitutsiooni, 81 õigusbürood ja 62 raamatupidamisfirmat, mis on tahtmatult või tahtlikult aidanud inimestel oma musta raha suunata.

Organisatsioon nendib, et on ameteid ja teenuseid nagu arhitektid, sisekujundajad, erahariduse pakkujad ja avalike suhete firmad, mis seisavad rahapesureeglitest väljaspool.

Uuringus on tuvastatud ka 421 kinnisvara väärtusega umbkaudu 5 miljardit naela, mis on ostetud kahtlase raha eest.

Samas hoiatatakse, et kõik see võib olla vaid jäämäe tipp, sest Inglismaal ja Walesis on 87 000 kinnisvara, mis kuuluvad salajase jurisdiktsiooniga ettevõtetele, mille tulusaajate kohta ei ole mingeid andmeid.

Kahtlase raha eest soetatud vara hulgas on ka superjahte, luksusautosid, eralennukeid ja isegi loož Chelsea jalgpalliklubi Stamford Bridge'i staadionil.

Tagasi üles