USA, Venemaa, Hiina ja Pakistan arutasid Afganistani rahu

Afganistani julgeolekutöötaja patrullil Heratis 14. oktoobril 2019.

FOTO: EPA/Scanpix

USA, Hiina, Venemaa ja Pakistani esindajad jõudsid reedesel kohtumisel Moskvas üksmeelele, et ainuvõimalik tee rahu saavutamiseks Afganistanis on läbirääkimised, muu hulgas USA ja Talibani otsekõneluste jätkamine. 

Järgmiseks nädalaks plaanitud Afganistani poolte kõnelused Pekingis on läbirääkimiste ettevalmistamisega kursis olevate ametiisikute teatel edasi lükatud. Anonüümsust palunud ametnike sõnul on edasilükkamine lühiajaline, kuid uut aega ei ole veel kindlaks määratud. 

Kui Pekingi kõnelused toimuvad, oleksid need Afganistani vaenupoolte esimesed otseläbirääkimised alates juulist. Afganistani president Ashraf Ghani kinnitas reedel, et saadab kõnelustele oma esindajad.

Talibani delegatsiooni juhib Pekingis liikumise kaasasutaja mulla Abdul Ghani Baradar, kes alustas 2010. aastal salakõnelusi Afganistani tollase presidendi Hamid Karzaiga ja veetis pärast seda kaheksa aastat Pakistani vanglas. 

USA ja Taliban olid septembri alguses lähedal kokkuleppele, mille alusel oleksid Ühendriigid saanud hakata Afganistanist järk-järgult vägesid välja viima lootuses teha lõpp riigi ajaloo pikimale sõjale. 

Läbirääkimised katkesid ootamatult pärast seda, kui president Donald Trump kuulutas need pärast USA sõduri elu nõudnud Talibani rünnakut «surnuks». 

Tagasi üles
Back