Moskva: USA vägedel ei ole õigust kaitsta Süüria naftavälju

Vene kaitseministeeriumi pressiesindaja kindralmajor Igor Konašenkov 22. septembril Moskvas pressibriifingul.

FOTO: Sputnik/Scanpix

USA vägedel ei ole seaduslikku õigust kaitsta Süüria naftavälju, teatas Vene kaitseministeeriumi esindaja kindralmajor Igor Konašenkov laupäeval.

«Washingtoni tegevus Süüria idaosa naftaväljade võtmisel oma relvajõudude kontrolli alla on ebaseaduslik,» ütles Konašenkov, kommenteerides USA kaitseministri Mark Esperi teadet, et USA sõjavägi tugevdab positsioone Süüria Deir Ezzori provintsis eesmärgiga kaitsta naftavälju. 

«Ei rahvusvaheline õigus ega USA seadused anna USA vägedele õigust kaitsta Süüria naftavarusid Süüria rahva eest,» ütles Konašenkov ajakirjanikele. 

Iraagi piiri ääres Deir Ezzoris asuvad naftaväljad on praegu USA liitlaste, kurdide juhitud Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) kontrolli all. 

Esper ütles reedel, et USA saadab naftavälju kaitsma soomusväed, kelle missioon on takistada äärmusrühmitusel Islamiriik (IS) saada ligipääsu ressurssidele, mis võiksid aidata sellel korraldada rünnakuid piirkonnas, Euroopas ja Ühendriikides. 

Praegu on koos kurdidega Deir Ezzori naftaväljade juures umbes 200 USA sõdurit. 

«See, millega Washington praegu tegeleb: Ida-Süüria naftaväljade hõivamine ja enda kontrolli alla võtmine, pole midagi muud kui rahvusvaheline bandiitlus,» teatas Vene kaitseministeerium. 

Süüria süsivesinikevarud ei kuulu IS-i terroristidele ega USA kaitsjatele IS-i terroristide eest, vaid eksklusiivselt Süüria riigile, teatas Vene ministeerium avalduses. 

USA on teatanud oma vägede väljaviimisest Põhja-Süüriast, kuid lubanud jätta Süüria lõunaossa Iisraeliga ja Jordaaniaga piirnevale alale Al-Tanfi sõjaväebaasi 150 sõdurit. 

Tagasi üles