Pekingi uued moraalijuhised ärgitavad hiinlasi käituma välismaal patriootlikult

Hiina turistid puhkamas ühes Moskva kaubanduskeskuses.

FOTO: Dimitar Dilkoff / AFP / Scanpix

Hiina avalikustas uued nn moraalijuhised oma kodanikele eri olukordade puhuks alates sellest, kuidas tuleks õigesti lippu heisata, kuni selleni, kuidas õpetada oma lapsi prügi sorteerima.

«Plaan kodanike moraalse põhiseaduse rakendamiseks uuel ajastul» kutsub Hiina kodanikke olema ausad ja viisakad, käituma tsiviliseeritult süües, reisides või spordivõistlusi vaadates ning kaitsma välismaal viibides Hiina au.

Juhised, kus rõhk on asetatud patriotismi edendamisele, kutsuvad muuhulgas üles kehtestama rahvuslikku etiketti näiteks hümni laulmise, lipu heiskamise ja kommunistlikusse parteisse astumise tseremoonia puhul.

Seesugune etikett peaks dokumendi kohaselt virgutama inimeste suhtumist parteisse ja riiki ning looma kollektiivse identiteedi ja ühtekuuluvustaju. Juhises, mille avaldasid kommunistliku partei keskkomitee ja riiginõukogud, kutsutakse ühtlasi järgima Lei Fengi vaimu – kõnealust endist sõdurit kasutati ka partei propagandakampaaniates 1960. aastatel.

New Yorgi Fordhami juuraülikooli õigusprofessori ja Hiina-eksperdi Carl Minzneri sõnul on juhiste eesmärgiks defineerida n-ö head käitumist. «See hõlmab kõike, alates eetikatundidest, mida sa tahad, et su lapsed omandaksid, ja Põrsas Peppa lugude lugemisest kuni poliitilisemate käsitlusteni kodaniku voorustest,» selgitas ta.

Pühapäeval avaldatud moraalijuhendi eesmärk on seotud eile Pekingis alanud Kommunistliku Partei keskkomitee neljanda pleenumi sihtidega. Hiina Liider Xi Jinping soovib kogunemisel tagada endale poliitilist legitiimsust ajal, kui Hongkongi raputavad protestid, käimas on kaubandussõda USAga ning Hiina majanduskasv on aeglustumas.

Tagasi üles
Back