Microsoft: Moskvaga seotud häkkerid ründavad spordi- ja dopinguühendusi

Copy
Maailma Antidopinguagentuuri (WADA) president Craig Reedie 2018. aasta märtsis Šveitsis Lausanne'is organisatsiooni sümpoosionil.
Maailma Antidopinguagentuuri (WADA) president Craig Reedie 2018. aasta märtsis Šveitsis Lausanne'is organisatsiooni sümpoosionil. Foto: DENIS BALIBOUSE/REUTERS7Scanpix

Moskvaga seotud häkkerite rühmitus korraldab küberrünnakuid antidopingu- ja spordiühendustele üle maailma, teatas IT-hiid Microsoft ajal, mil dopinguvastased ühendused kaaluvad uusi Venemaa vastu esitatud süüdistusi.

Microsoft on tuvastanud märkimisväärsed küberrünnakud dopinguvastaste võimude ja spordiühenduste vastu üle maailma. Rünnakute taga on Microsofti sõnul rühmitus nimega Strontium ehk Fancy Bear/APT28.

Rünnakud algasid 16. septembril ning võtsid kolmel kontinendil sihikule vähemalt 16 rahvusvahelist dopinguvastast või spordiametkonda, ütles Microsofti klienditurbe asepresident Tom Burt.

Häkkerite meetodite seas olid andmepüük, parooli piserdamine ja internetiga ühendatud seadmete ärakasutamine. Häkkerid kasutasid nii avalikult kättesaadavat kui ka eriotstarbeliselt muudetud pahavara, ütles Microsoft.

«Neist rünnakutest mõned olid edukad, kuid enamik mitte,» ütles Burt Microsofti ametlikus blogis.

Maailma Antidopinguagentuur (WADA) vaatab läbi kahtlustusi, et Venemaa manipuleeris Moskva dopingulabori andmetega. Just see labor on keskse tähtsusega Venemaa riiklikus dopinguskandaalis, mis lahvatas enne 2016. aasta Rio suveolümpiat.

WADA loodab teha otsuse aasta lõpuks ning võib juhtuda, et Venemaale kehtestatakse uued sanktsioonid.

Microsofti teatel ründas Venemaa luureametitega seotud Fancy Bear dopinguvastaseid ühendusi ka siis, kui ilmnes 2011.–2015. aastal kestnud Vene dopinguvandenõu. Selle tulemusena keelati Venemaa sportlaste osalemine rahvusvahelistel võistlustel.

Fancy Beari süüdistatakse ka küberrünnakute korraldamises Ühendriikides 2016. aastal toimunud presidendivalimiste eel.

Tänavu veebruaris ütles Microsoft, et rühmitus sooritas Euroopa Parlamendi valimiste eel küberrünnakuid ka Euroopa ametkondadele.

2018. aasta oktoobris esitas USA kohus süüdistuse seitsmele Vene sõjaväeluureteenistuse (GRU) agendile osana uurimisest, mis keskendus elektrooniliste andmete varastamisele dopinguvastastest ametkondadest 2016. ja 2018. aastal.

Hiljutisimad Moskva vastu esitatud dopingusüüdistused ilmnesid pärast seda, kui Venemaa andis jaanuaris WADA-le tuhanded Moskva labori dokumendid ja proovid.

Septembris teatas WADA, et mõned dokumendid olid muudetud. See avastus läitis uue uurimise.

Eelmisel nädalal ütles Venemaa dopinguameti juht Juri Ganus, et tema arvates keelatakse Venemaal osalemine ka järgmise aasta Tokyo suveolümpiamängudel ning Pekingis 2022. aastal peetaval taliolümpial. 

Ganus süüdistas Vene ametnikke WADA-le antud andmete võltsimises.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles