Diplomaatide streik sulges Iisraeli saatkonnad kogu maailmas

Iisraeli lipp riigi saatkonna juures Moskvas.

FOTO: Vasily Maximov / AFP / Scanpix

Tänasest on streigi tõttu teadmata ajaks suletud kõik Iisraeli saatkonnad ja konsulaadid üle maailma, kuna diplomaadid ja kaitseatašeed ei ole suutnud kõnelustes rahandusministeeriumiga lahendada pikalt vindunud tüli ametikulude kompenseerimise üle.

Streigiotsuse langetasid üheskoos Iisraeli välisministeerium, kaitseministeerium ja ametiühing pärast seda, kui rahandusministeerium muutis oma varasemat seisukohta ja otsustas, et sunnib saadikuid maksma tagasi tuhandeid eurosid, mis neile on tasutud ametikulude kompensatsiooniks.

Saatkonnad suleti täna öösel kell 1 Iisraeli aja järgi – nii suleti näiteks Iisraeli saatkond Helsingis, kus resideerub ka riigi Eesti suursaadik, täna keskööl.

Välisesinduste veebilehtedele on postitatud teade, et seoses rahandusministeeriumi otsusega taganeda tänavu juulis sõlmitud kokkuleppest ning muuta ühepoolselt aastakümneid kehtinud reegleid, on saatkonnad olnud sunnitud oma uksed sulgema.

«Ühtegi konsulaarteenust ei pakuta ning kellelgi ei lubata siseneda saatkonda/konsulaati,» seisis teates.

Iisraeli esindusest Helsingis laiali saadetud pressiteates lisati, et streigi põhjus peitub välismaal resideeruvate diplomaatide üha halvenevates töötingimustes ja palkades.

Kulud, mille kompenseerimise üle vaieldakse, on väga erinevad, hõlmates näiteks vastuvõtte suursaadiku residentsis, aga ka tarnsporti.

Iisraeli rahandusministeerium on juba pikalt soovinud muuta kulude kompenseerimise tava ning palkade maksustamist, mis oleks valus hoop diplomaatidele ja atašeedele, kes on ammu kurtnud madalate palkade üle. Viimaseks piisaks karikas sai Iisraeli välisesindajatele aga see, et muudatusi soovitakse nüüd rakendada ka tagasiulatuvalt.

«Iisraeli diplomaadid on alati pühendunud püüdlustele edendada Iisraeli tugevust ja vastupidavust. Kahjuks ei jäta rahandusministeeriumi otsus meile muud valikut kui eelmainitud samm, kuna Iisraeli riigi elutähtsaid huvisid on kahjustatud,» seisis diplomaatilise korpuse avalduses. «Me loodame, et kriis lahendatakse nii kiiresti kui võimalik.»

Lisaks palgaküsimusele on Iisraeli välisteenistus hädas ka suurte eelarvekärbetega. Septembris teatas välisministeerium, et suurem osa diplomaatilisi tegevusi kogu maailmas on rahapuudusel külmutatud. Muuhulgas peatati diplomaatide välisreisid, töö uute diplomaatiliste algatuste ja lepete kallal, välisdelegatsioonide võõrustamine, remont ja hooldus ministeeriumihoones jne.

Tagasi üles