Belgia määratles Hiina akadeemiku võimalikuks julgeolekuohuks

Brüsseli VUB ülikool.

FOTO: FRANCOIS LENOIR/REUTERS/Scanpix Baltics

Belgia määratles Brüsselis töötava Hiina akadeemiku ohuks riiklikule julgeolekule ja ei pikendanud tema viisat, ütlesid kolmapäeval allikad. 

Brüsseli VUB ülikooli Konfutsiuse Instituudi juht Song Xinning sattus Belgia luureagentuuri VSSE huviorbiiti «riikliku julgeoleku kahjustamise» tõttu, sõnasid juurdlusega seotud allikad. 

Song on politoloog, kes külastas Belgiat üle kümne aasta ning teda süüdistatakse luuramises Hiina valitsuse heaks, vahendasid Belgia ajalehed De Morgen ja De Standaard. 

Songi viisat otsustati septembris mitte uuendada «avaliku korra huvides», teatasid Belgia immigratsioonivõimud. 

Õppejõule keelati kaheksaks aastaks sisenemine tervesse Schengeni viisavabasse tsooni, ütlesid allikad. Ülikooli ametnike sõnul on Songi tööleping tühistatud ja Hiina valitsuse rahastatud Konfutsiuse Instituut saab endale uue juhi.

Hiina kultuuri ja keelt õpetavad Konfutsiuse Instituudid on enam kui 150 riigis ja regioonis. Kriitikute sõnul on tegemist Pekingi nõndanimetatud pehme jõuga, mille eesmärk on Hiina poliitilise mõjuvõimu laiendamine. 

Iseäranis palju tähelepanu on asutused saanud USAs, mille väitel saab Hiina kasutada neid oma propaganda levitamiseks. Hiina riigimeedia süüdistab USAd «nõiajahis».

Tagasi üles