Trump: Johnsoni Brexiti-lepe välistab Ühendkuningriigi ja USA kaubanduslepingu

Britain's Prime Minister Boris Johnson speaks to lawmakers during the election debate in the House of Commons, London, Monday Oct. 28, 2019. Lawmakers on Monday rejected Johnson's call for a December national election, in the hope of breaking the political deadlock over Brexit. (Jessica Taylor/House of Commons via AP)

FOTO: Jessica Taylor/AP

USA president Donald Trump kritiseeris neljapäeval Briti peaministri Boris Johnsoni valitsuse sõlmitud lahkumislepet Euroopa Liiduga, öeldes, et see muudab võimatuks tulevase kaubanduslepingu sõlmimise Ühendkuningriigi ja USA vahel. 

«See kokkulepe... seda pole võimalik teha, pole võimalik kaupa vahetada. Me ei saa sõlmida Ühendkuningriigiga kaubanduslepet,» lausus Trump Briti raadiojaamale LBC radio usutluses Briti Brexiti Partei liidri Nigel Farage'ile.  

Trumpi avaldus on vastuolus tema septembrikuise teadaandega, et ta teeb Johnsoniga tihedat koostööd suurepärase kaubandusleppe sõlmimiseks Suurbritanniaga, niipea kui viimane peaks Euroopa liidust lahkuma. 

Johnsonil õnnestus sõlmida 17. oktoobril vastu ootusi uus lahkumisleping ELiga, kuigi ELi liidrid olid enne seda nädalaid korranud, et ei kavatse tema eelkäija Theresa Mayga sõlmitud lahkumislepet avada. 

Briti parlament andis Johnsoni leppele küll põhimõttelise heakskiidu, kuid ei ole veel kiitnud heaks selle jõustamiseks vajalikke õigusakte. 

Selle asemel keskenduvad Briti erakonnad nüüd 12. detsembril peetavatele erakorralistele valimistele. Johnson loodab taastada valimistega konservatiivide enamuse parlamendis, mis võimaldaks tal murda patiseisu ja Suurbritannia viimaks EList välja viia. 

Trump ütles Farage'ile, et USA ja Suurbritannia on võimelised mitmekordistama praegust kaubavahetuse mahtu ja saavutama suurema kaubandusmahu kui Suurbritannial on oma suurima kaubanduspartneri ELiga. 

USA president ütles ka, et toetaks valimisliidu sõlmimist Farage'i Brexiti Partei ja Johnsoni konservatiivide vahel. Farage avaldas küll toetust Johnsoni otsustavusele Suurbritannia EList välja viia, kuid taunis tema valitsuse lahkumislepet ELiga. 

Uue leppe alusel jääb Põhja-Iirimaa Suurbritannia tolliterritooriumiks, kuid praktikas hakkab provintsi ja peasaare vahel kehtima omamoodi tollipiir. 

Uue kokkuleppe järgi käivad ELi mittekuuluvatest riikidest Põhja-Iirimaale saabuvad kaubad Briti tollisüsteemi alla, kuid Iirimaa kaudu ELi liikuvate kaupade suhtes kehtib ELi süsteem. 

Põhja-Iirimaal jäävad kehtima mitmed ELi standardid, et toit, loomad ja lubatud tööstuskaubad saaksid hõlpsamini Iirimaa ja Põhja-Iirimaa vahel liikuda. 

Tollikontrolli eest vastutavad Briti võimud, kuid ELil on õigus saata kohale ka oma ametnikud, et tagada kinnipidamine ELi reeglitest. 

Tagasi üles